Ahşap Parçalarından Oluşturulan Resim Sanatı: “Ahşapkari” | Serap SALAR

Bir festivalde rastlıyoruz Dünya’da bir ilk olan “ahşapkari” sanatına ve sanatçısına. Ahşap parçacıklarını ahenkli bir bütün haline getirerek onlardan büyüleyici tablolar oluşturan bu sanatın sahibi Mehmet Şakir Ünlü. Çocukluğundan itibaren ahşaba ilgisi olduğunu söyleyen Ünlü, 6 yıldır ahşabın doğal renklerini kullanarak yapıyor bu sanatı. Üstelik hem tekniği hem de ismi tamamen kendine özgü.

İnsanoğlunun binlerce yıl önce, taş ve cam parçalarından mozaik resimler yaptığını ve bunu ahşapla da yapmanın mümkün olduğunu gördüğü için, bu yanını geliştirdiğini ve temelinin mozaikten geldiğini vurguluyor. Bir yandan da oluşturduğu ahşap parçalarını fotoğraf piksellerine benzetiyor sanatın ustası. “Ne kadar sık olursa, o kadar güzel bir görüntü ortaya çıkıyor” diyor. Resim işlenirken ağaç çeşitlerinin de iyi seçilmesini gerektiğini önemle belirtiyor. Türkiye’de yalnızca beyaz ve kahverengi tonlarda ağaçların bulunduğunu ve renkli ağaçlar için yurtdışından özellikle tropikal ağaçları siparişle getirttiğini “Yurtdışında siyah abanoz, yeşil pelesenk gibi çeşitli ağaçlar var, mavi renkte bile ağaç bulabiliyorsunuz.” sözleriyle ifade ediyor.

Mesleği icra ettiren başka biri olmadığını söyleyen Mehmet Usta “Birkaç kez kurslar düzenledik ama sabreden olmadı, çünkü bir tablo ortalama bir buçuk ayda bitiyor.” sözleriyle sanatın büyük bir emek ve sabır gerektirdiğini vurguluyor. Ahşap sanatına ilgisi olanlar ve incelemek isteyenler için internet sitesi mevcut. Sergiler ve festivaller haricinde ise mesleğine evindeki atölyede devam ediyor.

İnternet Sitesi: www.ahsapkari.com

Serap SALAR

serapsalar@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir