Arter’de Özgürleştiren İnsansız Mekanlar Sergileri | Sevginur DİKİN

Can Aytekin’in “Boş Ev” ve Ali Mahmut Demirel’in “Ada” isimli kişisel sergileri, 16 Mart tarihinde eş zamanlı olarak Arter’de sanatseverleri bekliyor.

Beyoğlu’nda bulunan Arter, “Boş Ev” ile Ressam Can Aytekin’in yeni serisinin yanı sıra 2005’ten sonra ürettiği beş seriyi de kapsıyor. Tuval resmi ve desenlerin ağırlıkta bulunduğu sergi, sanatçının bazı üç boyutlu eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Eda Berkmen’in küratörlüğünü yaptığı “Boş Ev”, izleyiciyi hatırlama ve hayal kurma üzerine bir oyuna davet ediyor. Sergi her türlü detaydan, eşyaların ağırlığından ve yaşamsal gereksinimlerin kalabalığından arındırılmış bir evin bölümlerini tuvallerine taşıyor. Çizgiler, renklerin sınırları, kat izleri; boş bir evin odalarını, köşelerini, koridorlarını, kirişlerini meydana getiriyor. Resimlerin çıkış noktası Aytekin’in geçmişinde var olmuş ve sergide de maketi bulunan bir ev; fakat bu ev sanatçının belleğinde sergi mekanının da dahil olduğu türlü benzer mekanlarla iç içe geçtikten sonra tuvale aktarılarak, gösteriş ve belirgin betimlemeden uzak, basit bir hale indirgenen bu mekan, hayallere ve anılara çağrışım yapıyor.

Arter’in ikinci katında yer alan diğer sergi, mimar Ali Mahmut Demirel’e ait olan “Ada”nın küratörlüğünü ise Başak Doğa Temür yapıyor. Demirel’in terk edilmiş yapıları gözlemlediği “Post-Apokaliptik Ütopyalar” başlıklı yeni video serisi ve ilk deneysel video çalışmalarından biri olan “Hortum” (2000) bir arada sergileniyor. “Post-Apokaliptik Ütopyalar” serisini oluşturan “İskele” (2015), “Kuyu” (2017) ve “Fabrika” (2018) Arter’deki sergide ilk defa birlikte gösteriliyor. “İskele” (2015) Hollanda’da 1959-2013 yılları arasında faal bir eğlence ve dinlence tesisi olan Scheveningen İskelesi’nde; “Kuyu” (2017) Bodrum’da, Turgutreis sırtlarında yer alan, 19. yüzyıldan kalma bir sarnıçta ve göstermiş olduğu Packard Otomobil Tesisi’nde çekildi. Sanatçı, tek bir insanın dahi hayatta kalmadığı kıyamet sonrası bir geleceği tahayyül edebilmek amacıyla, farklı yüzyıllarda farklı işlevler için inşa edilerek, bu yapıların her birine “Yapılar hizmet etmek üzere tasarlandıkları insanların yokluğunda nasıl bir yaşam sürdürürler?” sorusunu zihinlerde tutarak bakıyor.

Sanat için alan olan Arter, 15 Temmuz akşamına kadar sanatseverleri ağırlamaya devam edecek.

Sevginur DİKİN

sevginurdikin@gmail.com

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir