“BURADAYIM” Belgesel Film Projesi Desteklerinizi Bekliyor!

Nedir?

Türkiye’nin yedi farklı bölgesinde yaşayan down sendromlu bireylerin hikâyesinin anlatılacağı bir belgesel film Buradayım. Yedi farklı insan ve ailesinin gündelik hayatının yer aldığı uzun metrajlı bir proje filmi olan Buradayım 20 Mart 2019 tarihinde vizyona girmeyi planlıyor.

Konusu

Günümüz Türkiye’sinde yedi farklı bölgeden yedi farklı insanın anlatılması seyirciye hem bir Türkiye panoraması sunarken hem de bu kişilerin down sendromlu olmaları sebebiyle farkındalık gerektiren bir proje üstlenilmiş oluyor. Down sendromlu bireylerin hangi yaş grubunda olurlarsa olsunlar toplumsal bir hayatları olduğu düşünülürse, bu filmi izlemek down sendromlu kişiler yahut onların yakınlarından çok; bu konu hakkında bilgisi sınırlı olanlara yarayacaktır. Sosyal hayatta farklı insanlarla tanışıyor ve gün geçtikçe tanıştığımız insan sayısını artırıyoruz. Fakat bir down sendromlu ile karşılaşırsak nasıl davranmalı yahut davranmamalı biliyor muyuz? Türkiye’nin onlara sunduğu imkânlar ve sun(a)madıkları imkânlar neler? Sadece bir kromozom artmasıyla ne gibi değişiklikler oluyor, biliyor muyuz? Buradayım filmi bu sorulara gerçek hayatlar üzerinden bir belgesel niteliğinde cevap veriyor. Filmin yapımcısı bu filmin down sendromluların “Buradayım” dediği bir film olmadığını, tüm seyircilere bir farkındalık adına filmin “insan insan olduğu için güzeldir” anlayışıyla çekildiğini belirtiyor.

Proje Hazırlıkları ve Vizyon Tarihi

Filmin en önemli yanı down sendrom farkındalığı sağlamak için bir film çekilmesi değil, bir belgesel film çekilmesi. 2018 yılının ilk ayında hazırlıklarına başlayan film, Down Sendromu Derneği ile birlikte Mayıs 2018’de Türkiye’nin dört bir yanından filmde yer alacak kişileri gerçek hayatta oldukları rollerle birlikte belirledi. Mart 2019’de ise Marmara Bölgesi hikâyesi için çekimler başlayacak. Ağustos ayında tüm bölge çekimlerinin tamamlanması planlanan filmin haberlerini Ekim ayından itibar duymaya, görmeye ve okumaya başlayacağız.  Filmin tüm gişe geliri de Türkiye’de down sendromlularla ilgili yaptığı çalışmalarla öncü bir kurum olan Down Sendromu Derneği’ne bağışlanacak. Türkiye’de 100 üzeri salonda gösterilecek olan Buradayım belgesel filminin  Kasım 2019’da vizyona girmesi planlanıyor.

İletişim İçin

Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen A. S. Hakan Gök’e ulaşmak için www.ashakangok.com sitesine göz atabilirsiniz. Ayrıca 0544 581 89 01 telefon numarası veya ashg@ashakangok.com mail adresinden ulaşmanız mümkün.

Neslihan DEMİRHAN

ndemirhann@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir