Denizler Ortasında Yelkensiz Bırakılanların Şarkısı | Gülay ŞAH

Günaydın.

Mutlu bir sabah değil. Şimdi aç penceresini gözlerinin, çek içine yalnızlığın geniz yakan havasını. Diline varmadan kalbinde öldürdüğün “özledim”leri haykır bu sabah gökyüzüne. Kuşlar kanatlarında taşır belki pencereme. Radyoyu aç sonra, bir şarkı dolaşsın aklının odalarında: “Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın”.

Ne büyük haksızlık! Koskoca Tanrı, sana mı bırakmıştı tüm dünyaya yetecek kadar korkuyu? Aşamadığın korku duvarına merdiven mi olmuştum ben? Şimdi senden bana kalan, duvarı aşma hıncıyla attığın her adımın bende bıraktığı ezikler… Evet ne söylüyordum? Hah, günaydın sevgilim! Bir şubat sabahının ayazında, bizden yadigâr bir mezarda uyandın yine. Duvar kenarına biraz boşluk bırak, yorgunluklarını almaya gelirim saçlarından. Kirpiklerini izlerim, nefesini dinlerim, dudak kenarının tarifi imkansız güzelliğine bir öpücük kondururum. Kesinlikle ihmal edilmeyen kahvaltılarına bir çay da benim için koy. Her kahvaltı sonrası sessizce sarılmamı bekle dolabın önünde. Sonra bizi hatırlatan ezgiler doluşsun kulaklarına, aynı notaları duyalım, dans edelim dakikalarca. O anın içinde ölüp gidelim. Kimse bulamasın bizi, zamanla alışılsın yokluğumuza. Birbirimizin kollarında var olalım. Yetmez mi? Yetmezdi. Yetmedi.

O soğuk bakışlarının ardında dolanan düşünceler, içimizde ne kadar umut varsa birer birer öldürdüler. Artık geceleri göğsüme çöken iblisle baş edemiyorum. Uyanıp biriken yaşlarını siliyorum gözlerimin. Hissettirmeden ağlıyor bana. Müthiş sadakat… Sahi, sen de bize ağlıyor musun? Yoksa özlemimi çekmeyen bakışların başka gözlerde mi kayboluyor? Korku duvarın da yıkılmıştır belki ya da kabullenmişsindir gölgesinde yaşamayı, sırf onun da ezikleri olmasın diye. Ne büyük haksızlık! Dersi çıkarılan hataların kurbanı mı oldum?

Şimdi kapa gözlerini sevgilim. Duvar kenarına boşluk bırakmayı unutma. Belki gelirim.

İyi geceler.

Gülay ŞAH

gulayysahh@gmail.com

11 thoughts to “Denizler Ortasında Yelkensiz Bırakılanların Şarkısı | Gülay ŞAH”

  1. Sözlerin devinimi, akışı, yürüyüşü çok iyi olmuş. Kalem ağlamış adeta! Tebrikler. İçtenlikle söylüyorum ki mest oldum.

  2. Son zamanlarda ilgimi çeken yazılardan biri oldu tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

  3. Bu yazı bana Münir Nurettin Selçuk un söylediği ” beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın” şarkısını hatirlati

  4. Ne de güzel anlatmışsın ya peki o denizlerde bırakmak sorunda kaldıkları için hasret denizinde boğulmak üzere olanlar nolacak. Teninin her hücresini tüm benlerini hatta elinde ki benini hatırlayıp unutamayanlar nolacak . Ben söyleyeyim kötü oldu oldular sevilmediler.

    1. Gidenler, geride bıraktıklarını ya sevmediler ya da uğruna bıraktıklarını daha çok sevdiler. Hatırlama sevgili okur. Hatırlayınca hiçbir şey olmuyor.

  5. Birilerini hatırlamadan nasıl yazabildiniz ? Ya hasretiniz büyük yada gelecekten ümidiniz yok..

    1. Anlatmadıkça, konuşmadıkça hasretiniz içinizde büyüyor. Ben bu yazıyla anlattım ve sahip olduğum tüm güzelliklere sarıldım. Bu yazı bir dönüm noktası oldu diyebilirim. Yani ne hasret denizinde boğuluyorum ne de geleceğe karşı ümitsizim. Hayat güzel, kötü biten aşklar bile güzel. Yazmanızı tavsiye ederim. İyi geliyor. Hatta yayınlarız da 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir