Dur-ma! | Serap SALAR

Geriye ne kaldı ki şimdi eski günlerden…

Kulağımda eskilerden içli bir şarkı ama ben koşuyorum kadar hızlı, o kadar arkama bakmadan. Yokuşa geliyorum, dinlenmiyorum bile, etrafta is kokuları ciğerime doluyor diğer dolan durumlarla birlikte. Boğuluyorum ama kimse yok. Nefesim zorluyor, çok zorluyor. Doğru nefes almayı öğrenmiştin diksiyon kursunda. Dene bakalım yapabilecek misin onca şeyin arasında. Alıyorum. Burundan al, ağızdan ver hadi tekrarla, sürekli, hep!

Koşmaya devam ediyorum. Eski binaların dökülmüş sıvaları kafamın içindeki soruların cevabına benziyor. Baştan başlanmazsa tamiri mümkün değil. Baştan başlayamıyorum. Aynı yollarda, aynı anıların içinde debeleniyorum. Bağıramıyorum. Hiç bağıramadım ben, hep koştum hep kaçtım. Şimdi de yüzleşemiyorum.

Caddedeyim.

Işıklar, takım elbiseler, renkli kravatlar, süslü tokalar, nefes kesen kokular, her yerden konuşan boyalı ağızlar. Boğuluyorum demiştim. Devam ediyor o his, doğru nefes alamıyorum. Kurs da işe yaramadı. Bu zamana kadar yaptığım çok şey işe yaramadı.

Bu arada koşuyorum. Şarkı değişti. Bir parka giriyorum. Herkes ağlıyor. Herkes çok ağlıyor. Neden diyemiyorum. Oturuyorum gözleri kanlı sarışın kadının yanına. Nefes alıyorum derin. Doğru nefes alam…

Neden diyemeden yine oturduğum yerde kalıyorum bu kez. Yeşilliğin arasında ayaktakilerin gözlerinden dökülenler çimleri besliyorlar, ne güzel değil mi? Değil. Bir sürü el omzuma dokunuyor birer ikişer. Anlamıyorum.

Koşacağım.

O eller tutuyor beni, yerime oturtuyor. Dinlenmeye gelmiştim gitmem lazım diyemiyorum. Neden diyeyim ki artık dinlenemem. O eller tarafından kaldırılıyorum. Gerisi yok. Hatırlamıyorum.

Gözümü açıyorum.

Evdeyim. Koşuyordum ben. Sonra bir parka girmiştim. Ağlayan sarışın kadın neden başımda? Bir şey oldu değil mi? En son koşuyordum ben, arkama bakmadan. Orada bir şey oldu evet. Park değil miydi orası? Hatırlıyorum. Evet, çok net hatırlıyorum. Zaman durmuyor ama nefes alışlar sonsuza kadar duruyor değil mi? Ağlama, anlıyorum.

Serap SALAR

serapsalar@hotmail.com

One thought to “Dur-ma! | Serap SALAR”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir