Hayatını Müziğe Adamış Bir Müzisyen: Çağın Bodur | Sevginur DİKİN

“Dertlere derman çok, aslolan safi sevda” diye başlayan şarkıya radyolarda ya da dijital müzik platformlarında denk gelmiş olabilirsiniz. Aslında bugüne kadar birçok şarkısını defalarca dinledik, sözlerini hafızalarımıza kaydettik. Mesela, “Her aşk incelip incelip vadesi dolunca kopuyor, bitince bile bir nergis kadar güzel kokuyor” ya da “Deniz görmeden yaşayamıyorsan sen eşittir ben demektir” sözlerini okuyunca mutlaka hatırlayacaksınız. Belki de, kendinizi melodiyi mırıldanırken bulacaksanız. Evet, bu harikulade bestelerin sahibi, Çağın Bodur.

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünü bitiren Çağın Bodur, küçük yaşlardan beri müziğe ilgi duyuyor. Besteler yapıyor, şarkılar söylüyor. Bir yandan da yemek yapmayı da çok seviyor. Fakat müzik her zaman daha baskın. Bunu ise “Bazen çok söylensem de, piyasaya sinirlensem de sanırım müzikten vazgeçemezdim!” cümlesi ile daha net olarak anlıyoruz. Bugüne kadar yaptığı “Nergis”, “Hayat Gibi”, “Sen Eşittir Ben” ve “Anlat Anlat” gibi şarkılarla hep zirvelerde oldu. Hali hazırda bir kemik dinleyici kitlesi olmasına rağmen kendini albüm veya tekli süreçlerinden uzak tutmasını, tam anlamıyla kendini hazır hissetmemesine bağlıyor. Ve takvim yaprakları 2018 yılının kasım ayını bitirdiği günlerde “Evelallah” isimli tekli çalışmasını dinleyicilerin beğenisine sunuyor. Biz de Çağın Bodur ile müzik üzerine söyleştik.

“Evelallah” isimli single çalışmanız kısa bir zaman önce müzikseverler ile buluştu. Single çalışması sonrasında keyifler nasıl?

Keyifler gayet yerinde. Uzun bir çalışmanın sonucunu gözlemlemek çok başka. 🙂

“Evelallah”a nasıl yorumlar alıyorsunuz?

Çok güzel ve olumlu yorumlar alıyorum. ‘Evelallah’ yavaş ama emin adımlarla ilerliyor.

Single hazırlık süreci nasıl geçti?

Hazırlık süreci epey uzun aslında. 3-4 sene önce karar vermiştim bu şarkıyla çıkmaya. Daha sonra birkaç aranje denedik. İçimize sinince de çıkardık. Sevgili müzisyen dostum Kerem Ozan Şahin yaptı aranjesini. Ellerine sağlık, çok da güzel oldu bence. 🙂

Yıllardır Soundcloud gibi müzik platformlarında yaptığınız şarkıları paylaşıyorsunuz. Hali hazırda zaten sadık bir dinleyici kitleniz olduğu halde tekli çalışmanızın neden gecikti?

Sanırım kendimi hazır hissetmem gerekiyordu. Sadece yapmış olmak için yapmak istemedim. O olgunluğa ve müzikal anlamda kendimi hazır hissetmeye erişmem gerekiyordu.

Müziğe başlama hikâyenizi biraz anlatabilir misiniz? Ne zaman “ben müzik yapacağım” dediniz?

Kendimi bildim bileli müziğe deli oluyorum. Senelerdir şarkı söylerim ve küçük yaşlardan beri de şarkı yazıyorum. İçinizde varsa illa ki bir noktada ortaya çıkıyor, tutamıyorsunuz.

Bestelerinizi yapma süreciniz nasıl oluyor? Hangi enstrümanlar ile çalışıyorsunuz?

Söz ve besteler genellikle alakasız ortamlarda aklıma geliyor ve hemen cep telefonuma notlar alıyorum. Daha sonra stüdyoda genellikle gitarla tamamlıyorum.

Uzun yıllardır sosyal medya aracılığıyla sizi tanıyorum. Dinlediğiniz müzikler ile yaptığınız müzikler birbirinden farklı. Bu farklılığın sebebi nedir?

Ben aslında hemen hemen her tarz ve türde müzik dinliyorum ve çok çeşitli yerlerden besleniyorum. Şarkılarımı yaparken esinlendiğim direkt olarak biri yok ama duygusundan etkilendiklerim çok var. Mesela Radiohead. Senin yaptığın tarzla ne alakası var diyebilirsiniz ama dediğim gibi direkt söz ve müzikten değil, bende hissettirdiği duygulardan besleniyorum. 🙂

Önceki soruyla bağlantılı olarak çok farklı bir müzik türünde de şarkı yapmayı düşünür müsünüz? Bu hangi tür müzik olurdu mesela?

Birçok farklı türde şarkı yazmaya hep çalışıyorum aslında. Belli bir tarz yok, denediğim çok fazla şey var. Mesela pop müzikle, Karadeniz müziğini bir tarzda birleştirmeye çalışmıştım ve ‘Bahar’ şarkım çıkmıştı.

Radiohead, Muse, Daft Punk gibi sanatçılara hayranlığınızı biliyoruz. Daha farklı müzik türünde de şarkılar üretiyorsunuz. Sizi bu farklılığa yönlendiren sebeplerden biri de, toplumsal beğeni olabilir mi?

Ne toplumsal beğeni ne de başka bir etken dinlediklerimi etkilemedi ve etkileyemez. Ben neyden zevk alırsam onu dinler ve severim. Saydığınız üç gruba da körü körüne bağlı da değilim aslında. Kötü bir şey ürettiklerinde ilk eleştiren yine ben oluyorum. Mesela Muse son 2-3 albümdür baya kötü durumda. 🙂

Toplumsal beğeni yüzünden birçok müzisyen tarzlarında değişikliğe gidiyor. Bunun sebebi sizce zamanın kendi içinde getirdiği bir değişim mi yoksa ticari bir kaygı mı?

Her ikisi de olabilir ama genellikle farklı tarzlara yönelim sebebi belirli bir doygunluğa ve bıkkınlığa ulaşmak oluyor. Yaptığı müzikten sıkılabiliyor müzisyenler. Yeni arayışlar genellikle bu sebepten.

Son zamanlarda tekli çalışmaları albümlerin önüne geçti. Tüketimin daha hızlı olduğu bir dünyada siz albümü mü yoksa tekli mi tercih edersiniz? 

Ben her zaman albüm tercih ederim fakat günümüzde tekli yapmak çok daha mantıklı ve makul. Çünkü insan tek şarkıya daha kolay odaklanabiliyor ve tanıtımını daha kolay sağlıyor.

Müzisyenliğin yanı sıra işletme mezunusunuz ayrıca yemek yapmayı da seviyorsunuz. Bunların arasında bir seçim yapmak zorunda kalsaydınız hangisini seçerdiniz?

Bazen çok söylensem de, piyasaya sinirlensem de sanırım müzikten vazgeçemezdim. Aşçılığı ve işletmeciliği de çok seviyorum ama müzik başka.

Son zamanlarda beğendiğiniz 5 albümü bizimle paylaşır mısınız?

Thom Yorke – Suspiria, Robyn – Honey, Janelle Monáe –  Dirty Computer, Ariana Grande – Thank U, Next, Kenan Doğulu – Vay Be.

Bir ara sosyal medyada “Vur Kadehi Ustam” şarkısını kız kardeşiniz ile düet yapmıştınız. Günün birinde kardeşiniz ile beraber bir çalışma olur mu?

Kardeşim de müzisyen, neden olmasın. 🙂

İmajınızı Emre Aydın’a benzeten çok insana denk geldim. Bu konuda ne söylersiniz?

Bence hiç alakamız yok ne tip olarak ne müzik tarzı olarak ama Emre’yi evvelden beri çok severim. Az hatıram yok şarkılarıyla.:)

Yakın zamanda yeni çalışmalar gelecek mi? Nasıl bir çalışma olacak?

Yeni şarkının çalışmalarına çok yakında başlıyorum. Bu defa arayı soğutmayacağım.

Mesleğiniz adına en büyük hayaliniz nedir?

Müthiş müzisyenlerle çalışma imkânı bulmak, dev bir orkestrayla şarkı söylemek.

Sevginur DİKİN

sevginurdikin@gmail.com

Sevginur DİKİN

Sevginur Dikin 1992 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gelmiştir. Fotoğrafa ve sanata olan merakı İşletme Bölümü'ne uymayınca yeniden sınavlara hazırlanarak Plato Meslek Yüksekokulu’nda Medya ve İletişim okumuş, devamında da Kocaeli Üniversitesi’ne geçiş yaparak Gazetecilik Bölümü’nü bitirmiştir. Medya sektörünün birçok alanında çalışarak deneyim kazanmıştır. Okumayı ve araştırmayı her daim hayat felsefesi olarak nitelemektedir. Hem Leyli Sanat'ta içerik üretirken hem de Maltepe'de yerel bir gazetede muhabir olarak çalışmaktadır.
Sevginur DİKİN

Yorumlar

  1. başlıkta “genç” müzisyen ibaresi kullanmış olsaydınız benim gibi antika insanların inkisar-ı hayale uğratmazdınız lakin bu vesile ile yeni bilgiler elde etmenin memnuniyetini hissettim.
    size ve arkadaşa hayat boyu başarı dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir