Kimim? | Fatih Can SÜNGER

Biz kimiz? Hayattaki amaç ve sorumluluklarımız bu kadar az olamaz. Sorduğum soruların cevapları beni neden tatmin etmiyor? İnsanlar neden tek tip dolanıyor? Herkes bir ekrana bakıyor da dağa taşa en kötüsü yanındaki mahlûka neden bakmıyor? Hepimizin içindeki o zerreciğe neden bir ad veremiyoruz? Yavan kalmıyor mu sizce de bazı soruların cevapları? İnsanlar neden doğanın kölesi olmayı bırakıp da şehirlerde kendisiyle aynı statüdeki birisinin kölesi olmayı seçti? Kim istedi de bu kadar cefa çekiyor insanoğlu? Neden dünyadaki insanlardan sadece belli bir kısmı her şeye çok kolay bir şekilde ulaşıyor? Neden bu kadar uçurum var? Böyle böyle daha bir sürü soru dolanıp duruyordu içimde ve çevremde. Bir rüyaydı sanki yaşadıklarım. Ve bu rüya çok korkunç. İnsanlar bir hiç uğruna birbirini öldürüyor. Tecavüz ediyor ve hala kendisinin bu kadar suç içinde suçsuz olduğunu düşünüyor. Ben bile suçluyum, yardıma muhtaç bir sürü canlı varken sadece sıcak evimi ve yatağımı düşünüyorum. Çok benciliz. Kulağımıza o garip kulaklığı taktığımızda tüm sorunlar çözülüyor zannediyoruz.

Televizyona bakın hep mafyavari diziler ve programlar yayınlanıyor. Aynı konular farklı ekranlardan karşımıza çıkıyor. Bundan on sene sonra karşımızdaki durum: herkesin elinde silah, toplum sorgusuz sualsiz birbirini vuracak. Gelinen nokta bu olacak ve ilerleyen yıllarda bu daha da artacak. Toplumu bu durumdan kurtarmak için o saçma eşyanın yerini kitap ve müzik seti almalıdır. Duygusu olmayan bir toplum yaratılıyor. Her şeyden mutsuz bir toplum. Soru sormayan, düşünmeyen bir sistem yaratılıyor. Farkında olmamız gereken konular bunlar. Yemek yer, su içer veya uyuruz ama düşünmezsek, saygı duymazsak varacağımız yer, bir çöplüktür.

Fatih Can SÜNGER

fthcnsngr@gmail.com

2 thoughts to “Kimim? | Fatih Can SÜNGER”

  1. Yazı gayet güzel ilerlerken bir anda bitti. Daha uzun olmasını ve daha çok şey katmasını beklerdim. Sorulan soruların gerçekçi ve toplumu sorgular nitelikte olmasını beğendim, dediğim gibi daha uzun bir metin olsa bence daha başarılı olurdu. Kalemine sağlık.

  2. Derinlemesine konulara inilmiş, toplum ve insanın toplumda kendine seçtiği yer eleştiriliyor ve bu deli derin bir konu için yazının biraz daha uzun tutulmasını tercih ederdim. Zira bazı soruların cevabı havada asılı kalmış gibi. Dil çok güzel, yumuşak ancak biraz daha uzun olsa okuyucu için daha doyurucu olurdu. Tebrik ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir