Kimim II | Fatih Can SÜNGER

Geçmişten gelen birtakım düşünceler insanın peşini bırakmıyordu. Şimdi bu düşünceler yazıya dökülmeye başladı. Aslında bu sorular insanoğlu yaratıldığından beri cevap bulmaya çalıştığımız sorular. “İnsan neden şüphe içinde? Biz neredeydik? Buraya nereden geldik?” tarzında sorular felsefeyle veya adına ne derseniz uğraşanların peşinde koştuğu sorulardır. Cevapları ise kalbimizde veya çevremizde bulunuyor olabilir. Sadece görmekle alakalı bir durum. Yani hepimiz bakıyor olabiliriz ama asla göremeyiz. Senin için beyaz olan bir şey, başkası için siyahtır. Karşımızdaki kişiyle kurduğumuz iletişime ya da iletişimsizliğe bağlı bir şey. Mesela “Neden yaratıldık?” kişiden kişiye değişen bir soru cümlesi. Para kazanmak, üremek veya savaşmak için denebilir. En nihayetinde hepsi bir bütünün parçasıdır. Evet belki bu soruların cevabı kişilerle kurduğumuz diyaloglarda saklıdır. Etrafımıza baktığımız zaman bu soruların bir cevabı kişiyi tatmin edecek şekilde bulunabilir. İnananlar için ölümden sonra bir cevap vardır umarım.

İnsanlar oyuncakları başında zaman geçiriyor -ben de dahilim buna- ve ülkelerdeki siyasi iktidarlar bu sorun üzerinde durmuyor. Onların tek derdi neo kapitalizme hizmet etmek, bunun içine sol ve sağ gruplar da dahildir. Yani tek tip düşünce anlayışı tüm merkezi otoritelerde mevcuttur. Teknolojik aletler ile insanlar çok güzel bir şekilde kandırılmaktadır. Buna çözüm olarak insanlığın sanayiyi ve teknolojiyi bırakıp aslına dönmesi yani avcı-toplayıcı bir düzene geçmemiz lazım. Yoksa olacaklar şu şekilde sıralanabilir:

– Küresel ısınma hızla devam eder ve insanoğlu çok hızlı bir şekilde evrim geçirebilir/yaşamsal fonksiyonları son bulabilir.

– Halen devam etmekte olan biyolojik savaşlar ve hazır tüketim, insanların sadece sömürülmesine davetiye çıkartır. Yani para olmazsa bankalar ve sizi sömüren düzen de olmaz.

Toplumların bir adımla seni beni bırakıp, iktidarlar üzerinde baskı kurup dünyanın daha yaşanabilir hale gelmesini sağlaması lazım. Çözüm odaklı çalışıp insanlar üzerindeki sistemli köleliği kaldırmamız gerek. Yani o oyuncakları bırakıp herkesin üzerine düşen ödevi yerine getirmesi lazım. Bugün dünyayı bekleyen tehlikeler çok büyük ve savaşlar halen devam ediyor. Savaşa yön veren güçlerin kesilmesi ve askeriyeye harcanan paraların insanlığın gelişimi adına harcanması lazım.

SAVAŞSIZ BİR DÜNYA ÜMİDİYLE…

Fatih Can SÜNGER

fthcnsngr@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir