Sıradan Bir Yağmur Damlası | İdil AVAN

Sonu olmayan gökte bulunan; sıradan bir bulutun içinde, yeryüzüne düşüp orayı ıslatmayı bekleyen, sıradan bir yağmur damlasıydım ben.

Ben, sıradan bir yağmur damlasıydım. Ama bünyeme aldığım şeyler, üzerinden süzülüp gittiğim acılar beni yok etti zamanla.

Yeri geldi kırmızıya boyanmış toprağı yıkadım ve ona asıl rengini verdim. Tekrar yağmak için buharlaşmakta olan bedenimden yayılan kızıl sedefler, şehitlerin kanını taşıyordu. Bayrağın yere inmemesi uğruna kendini feda etmiş her bir şehidin nefesini, bir buluta üfledim.

Rüzgarlara karıştım yeri geldiğinde, hayat verdiği bedenden çıkarak vatan toprağına karışan Mehmetçiğin tabutuna sarılan anaların gözyaşlarını gizlemek için yağdım da yağdım. Oğlunun alnında kalmış olan her bir ananın duasını, bir buluta okudum.

Tenha sokakları yıkarken, onlarca ölü kadın bedenine çarptım. Daha fazla acı çekmemeleri için, onlara dokunan kirli elleri bünyeme aldım. Kadınların hikayesini dinlemeden gitmek istemedim, yüklerini hafifletmek uğruna her birinin feryadını ufacık bedenime sığdırmaya çalıştım; yine de onlar kadar acı çektiğimi sanmıyorum.

Minibüsle eve dönerken öldürülen de vardı, kocası tarafından sahur sofrasına yoğurt koymadığı için öldürülen de… Sapkın düşüncelere kurban olup can vermiş her bir kadının ismini, bir buluta fısıldadım.

Yolum ormana düştü. Ağaçların yapraklarını öpe öpe toprağa düşerken; hafif bir inilti duydum, rotamı oraya çevirdim. Küçük siyah bir beden, kanlar içinde yatıyordu. Bana anlatamadı derdini çünkü o bir hayvandı. Onun dili farklıydı, lakin çektiği acının kaynağı aynıydı. Onu o acıyla oracıkta bırakamazdım. Kesilen yerlere bir öpücük kondurdum ve hikayesini gözlerinden süzülerek dinledim. Canilerin ellerine eğlence olmuş her küçük dostumuzun bir tutam tüyünü, bir buluta savurdum.

Köylere de uğradım. Tarlalara bereket olup meyve sebze büyütmeyi düşlerken; küçük kızların saçlarına düştüm ansızın. Ufacık bedenlerinde öyle fazla acı gördüm ki, içim el vermedi onları o acıyla bırakmaya. Süzüldüm her birinin üstünde, alınlarına ufak bir öpücük kondurdum. Vicdansız varlıklara oyuncak olmuş her küçük çocuğun oynadığı bir oyunu, bir buluta anlattım.

Yeryüzünün kanatları altına aldığı acıyı, gökyüzü de hissetsin istemedim. Bulutlara hep güzel olan şeyleri verdim. İsimleri fısıldadım,oyunları anlattım… Acı hikayeleri kendime sakladım. Şimdi yine yağmurlu bir gecede; sıradan bir pencerede, sıra dışı acılarla süzülüyorum. Yolun başına küçücük başlamış bir damla olarak; bünyeme aldığım acı hikayelerle, pencerede büyük bir damla olarak bulunuyorum. Aşağı inerken bir diğer damlayla birleşiyor, tekrar büyüyorum. Birleşiyor, biraz daha büyüyorum. Camın en aşağısına geldiğimde kocaman bir damla olan ben, pencerenin pervazını öpüp yok oluyorum…

Dünyanın birçok yerinde, benim gibi acıları silmeye çalışan bir sürü damla olduğunu biliyorum. Gökyüzüne götürdüğümüz güzelliklerin, yeryüzünün tüm çirkinliğini yıkadığı gün gelene kadar yağacak olan milyonlarca damla içinden:

Ben; sıradan bir bulutun içinde, sıradan bir yağmur damlasıyım.

İdil AVAN

katypattra@gmail.com

10 thoughts to “Sıradan Bir Yağmur Damlası | İdil AVAN”

 1. hayat, sıradanlaştırdıklarımızdan dolayı zor.
  O kadar çok var ki böyle olaylar. Sıradan insanlar kaybolup gidiyorlar. Tıpkı yazındaki yağmur damlası gibi.
  Anlayan için çok derin, anlamayan için soradan bir yazı..
  Tebrikler,

 2. Öyle bir acı yaşadımki kelimeler kifayetsiz kalıyor. Kalemin öyle acılara dokanmışki benim acım şükrettiriyor. İyi olanın, sabu sübyan olanın, günahı olmayanların insan denilen lanet varlıklar tarafından ……..

  Teşekkürler yüreğine, GÜZEL İNSAN

  1. Senin de acılarını dindirmeye çalışan damlalar olduğunu unutma,çok teşekkür ederim!

 3. Günümüzde ne kadar çok acı çeken canlı olduğunu daha naif bir dille anlatamazdın. Acı çeken her canlının üzerine düşen damlaların gerçek hayatta onlara yardım etmeye çalışan insanlar olduğu gibi bir çıkarım yaptım bu da çok hoşuma gitti. Sen sürekli yaz biz okuyalım…

 4. Sıradan bir yağmur damlası bu kadar mı güzel yüreklere dokunup şifa olur, muhteşem güzel yüreğine kalemine sağlık çok beğendim kutlarım seni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir