TANITIM: Gaye Su Akyol – İstikrarlı Hayal Hakikattir | Hakan CAN

On bir şarkıdan oluşan, ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ adını verdiği, insan ruhunu; yıldızların, ayın sadası boyunca gezdiren nadide bir albümle çıktı yine karşımıza Gaye Su Akyol. Aynı zamanda antropolog oluşundan mütevellit kadim zamanlara, nefesi sonlanmış insanlara dair günü geçmemiş ezgileri de müziğiyle bize ulaştırıyor.

Yer yer Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği yer yer parlak tonlu gitarlar ile bir Amerikan müzik kültürü olan Grunge ve yakın dönem müzik akımlarından tüm dünyada çok dinlenen Indie tarzında öğelerle gayet doyurucu bir müzikalite sunuyor.

Oldukça pes ve bana göre içine kapanık bir sese sahip olmasına rağmen dinleyiciyi kucaklayan, birkaç kez dinleme ile pek çok insanın eşlik edebileceği şarkılar seslendirilmiş albümde. Klişe tabirle ‘günümüz tüketim dünyasında’ özensiz, kolayına kaçılmış, otursan üzerine iki satır konuşulamayacak albümleri görüp dinlemeye maruz kaldıkça bu ve buna benzer albümler daha bir kıymetli oluyor. Dinleyende ister istemez başka bir lezzet uyandırıyor, ayrı bir keyif veriyor.

Ülkemizde müzik düşünüldüğünde akla öncelikle bir eğlence aracı geliyor olması da hem müzisyenlerde hem dinleyicide algı kapılarını değiştiriyor. Dinlenilmeme ya da satılmama kaygısıyla birçok müzisyen izole popüler kültüre hitap eden albümler yapıyor. Şarkılarıyla bir şeyler anlatmak, bir varoluş mücadelesi vermek yerine kolayca dile dolanan bir nakarat ve oynak nağmelerle dolu raf ömrü kısa işler meydana geliyor. Hal böyle olunca prensipli ve özgün işlerin sayısı azalıyor. Sırf bütün bu nedenlerle baştan sona dinlenilmeyi hak eden bir albüm ortaya koymuş Gaye Su Akyol ve ekibi.

Favori olarak iki numaralı ‘Bağrımızda Taş’ şarkısını seçtiğim yeni albümüyle başarılar diliyoruz Gaye Su Akyol’a.

Hakan CAN

canmaj7@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir