TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı – I | Sevginur DİKİN

TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Başladı

TRT’nin düzenlediği “Çocuk Medyasında İçerik Seçimi ve Ekran Yönetimi” konulu TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı, 28 Kasım’da İstanbul’da başladı. 

Beşiktaş’ta gerçekleşen konferans, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in açılış konuşmasıyla başladı. İbrahim Eren, “Dijital çağda çocuklarımızı doğru içeriğe yönlendirmek biz ebeveynlerin görevidir.” dedi. İki gün süren konferansta medya okuryazarlığı, ekran içerikleri ve sürelerinin tartışılacağını söyleyen Eren, “En önemli varlıklarımız olan çocuklarımızın medya ve teknoloji akışının ardında kaybolmasına izin vermememiz gerekiyor.” şeklinde konuşmasına devam etti.

Kendi çocukları üzerinden örnekler veren Eren, çocukların yeni bir dijital dünyaya doğduklarını ve ebeveynlerin ise bu dünyayı kontrol etmeleri gerektiğine değindi. TRT olarak kamu yayıncılığı sorumluluğuna önem verdiklerini belirterek, “Çocuk yayıncılığının yaşayan ve daima gelişip güncelleme ihtiyacı gösteren bir saha olduğunun hep farkında olduk. Çözümün bir parçası olmayı hedef seçtik. Çocuklarımız geleceğimizdir, yolları açık olsun.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Açılış konuşması sonrasında ise TRT Çocuk Karakter Tasarım Yarışması’nın ödül töreni yapıldı. Yarışma birincisi “Bilge” karakteri ile Elif Sakallı olurken, ikinci “Tombik” karakteri ile Zekeriya Hiçyılmaz ve üçüncü ise “Mücit Noyan” karakteri ile Ahmet Enes Yurdakul oldu.

“Medya Okuryazarlığının yanına Aile Okuryazarlığı da eklenmeli.”

TRT Çocuk Kanal Koordinatör Yardımcısı İsmihan Yılmaz’ın moderatörlüğünde düzenlenen ilk oturum, “Çocuk Medyası Okuryazarlığı” oldu. Akademisyenler ve Hikaye Anlatıcıları Merkezi’nden Kim Wilson, “Medya içeriği hazırlayanlar sosyal açıdan sorumlu içerik oluşturmakla yükümlüdür.” dedi. Kendi çocuğundan da örnekler veren Wilson, yaratılan medya içeriklerinin çocukları olumsuz yönde etkilediğini anlattı.  Dubit’in Başkan Yardımcısı David W. Kleeman ise “Çocuklar medyada ne yapıyor?” isimli yaptıkları araştırmasından bahsederek “Medya araçlarının çeşitliliği, çocuklarda hayal kırıklığı ve kararsızlığa neden oluyor.” dedi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Nezih Orhon, medya içeriklerinde en kolay ilişkilendirenin çocuklar olduğunu anlattı. Orhon, medya okuryazarlığının tek bir derse sığdırılmamasına, yaşam boyu öğrenilmesi gerekliliğine değinerek, “Medya Okuryazarlığının yanına Aile Okuryazarlığı da eklenmeli.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Da Vinci Medya’nın Kurucu ve CEO’su olan Ferdinand Habsburg ise sözlerine kamu yayıncılığının neler yaptığını anlatarak başladı. Habsburg, “Eğitime yapılan yatırımdan asla zarar gelmez.” diye anlatırken, dijital devrimin kalbinde öğretmenlerin olduğunu vurguladı.

 “Çocuklar sevdiği içerikleri yılda 53 kez izliyor”

“Çocuk Medyasında Ekran ve İçerik Yönetimi Araştırmaları” isimli ikinci oturum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Dr. Olgun Gündüz’ün moderatörlüğünde başladı. Olgun, çocuklara içerik üretmenin zor olduğuna değinerek, bu aşamada hem çocuk hem de ebeveynler ile çalışmanın önemine değindi.

Video Konferans ile oturuma bağlanan Dr. Jacqueline Harding, “Harika bir içerik oluşturmak tümüyle dijital yetenekleri geliştirmekle ilgili.” derken, çocuklar için geliştirilen içeriklerin zihin gelişiminde büyük önem taşıdığını belirtti.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Müge Şen, çocukların daha çok yetişkin içeriklerine maruz kaldığına değindi. Şen, “Çocuklarımızı medya obezitesinden korumalıyız.” dedi.

Ampere Analiz ve Araştırma’dan Guy Bisson, “Küçük çocuklu aileler, ücretli televizyon servislerine üye olmaya daha eğilimli oluyorlar.” diye anlattı. Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların en sevdiği içerikleri yılda 53 kez izlediklerini söyledi.

RTÜK Eğitim Daire Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider, yaptıkları araştırmalar doğrultusunda çocuklar telefonları için “her şeyim” ifadelerini kullandıklarını belirtti.

“Dijital Yerli Çocuklara Dijital Ebeveynlik” konulu oturum Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan’ın moderatörlüğünde başladı. Parent Coach International Orta Doğu Temsilcisi olan Muna Awad, “10’lu yaşlardaki çocukların telefon kullanım oranı %41’den %89’a yükseldi.” dedi.

Dijital Çağ ve Ebeveynliği, Can Sıkıntısı ve Kimlik üzerine sunumunu yapan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şakiroğlu, “13-24 yaş arası gençlerin %24’ünün sürekli çevrimiçi olduğunu anlatırken, yatak odalarına telefon sokulmaması gerektiğine dikkat çekti. Sözlerini bitirmeden önerilerde bulunan Şakiroğlu, “Çocuklar can sıkıntısını öğrenmeli ve çocukların can sıkıntısına izin verilmeli.” dedi. Bu sayede çocukları yaratıcılığa ve ilhama yönelebileceklerinin altını çizdi.

Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Billur Çakırer, 3 yaşına kadar çocukların medyadan uzak kalmasının önemine değindi.

TRT Çocuk’tan Kübra Taşkıran ise kanal bünyesinde kurdukları “Ebeveyn Akademisi” üzerine bilgilendirme yaptı.

Sevginur DİKİN

sevginurdikin@gmail.com

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir