TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı – II | Sevginur DİKİN

TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Sona Erdi

Türkiye’nin çocuk odaklı medya konferansı, “TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı” ikinci günü de yoğun katılım ile başladı.

TRT ve TRT Çocuk’un ortak çalışmalarıyla düzenlenen konferans, ikinci gününde de önemli oturumlara ve konuşmalara yer verdi. Konferansa Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk da katıldı. Selçuk yaptığı konuşmasında “teknoloji, medya ve çocuk” konularına değindi.

“Çocuğa bir köpek alın ya da örneğin klarnete başlatın”

Günün ilk oturumu olan “Çocuk Gelişiminde Ekran Etkisi”, TV programcısı ve köşe yazarı olan Doç. Dr. Halit Yerebakan moderatörlüğünde başladı. Oturumda söz alan Onward’ın Kurucu & CEO’su Gabe Zichermann, “Ekran başında vakit geçirmek zihinsel kapasiteyi düşürüyor.” dedi. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. S. Burak Açıkel ise “Çocuklar ekranlardan bir şey öğrenebilir mi?” konusunu anlatarak, “3 boyutluda öğrenen çocuğun taklit etme yeteneği daha fazla gelişiyor.” diye belirtti. Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Metehan Irak, dijital oyun bağımlılığın beyin işlevleri üzerine bir değerlendirme yaparken, “Oyunlardaki şiddet unsuru, çocukların zihinsel gelişimini derinden etkiliyor.” şeklinde açıklama yaptı. New Jersey Üniversitesi’nden Dr. Warren Buckleitner ise çeşitli kısıtlamalar ile çocukların gelişimlerini engellediğimize değindi. Buckleitner, “Çocuğa bir köpek alın ya da örneğin klarnete başlatın. Ekran başında geçireceği sürenin azalacağına sizi temin ederim.” diye söyledi.

Ana konuşmacı olan ve Erikson Enstitüsü Erken Çocukluk Döneminde Teknoloji Merkezi (TEC Center) Kurucu Direktörü olan Dr. Chip Donohoe ise küçük yaştaki çocukların öğrenme şekillerinden bahsederek, çocuğun oyun oynamasının gerekliliğine dikkat çekti. Donohoe, “Çocuklar, teknolojiden daha akıllı olduğunun bilincinde olarak büyümeli.” şeklinde açıklama yaptı.

“Çocuklar, dijital medyadan sadece yeni şeyler öğrenmemeli”

Günün ikinci oturumu olan “Ekranlarda İçerik ve Süre Yönetimi”, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu’nun moderatörlüğünde başladı. Konuşmaya ilk olarak TRT World & TRT El Arabia kanallarının Dijital Direktörü Riyaad Minty başladı. Minty, “Yeni içerik türlerimizle yeni nesillere ayak uydurmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu. MIT Media Lab, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Shruti Dhariwal konuşmasına “Stratch” isimli uygulamalarından bahsederek başladı. Dhariwal, “Çocuklar, dijital medyadan sadece yeni şeyler öğrenmemeli. Kendileri de dijital platformlarda bir şeyler üretebilmeli.” şeklinde cümlelerini tamamladı. “Yeni neslin davranışlarını anlamalıyız.” diyen Bilişim Uzmanı Dr. Ahmet Çubukçu, 2018 yılında yaptıkları “İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Saha Çalışma Raporu”nun sonuçlarını anlattı.

“Çocukların oyun başında geçirdikleri süre ve oyun seçimleri, aile tarafından kontrol edilmeli”

Günün üçüncü oturumu İbn Haldun Üniversitesi Dr. Melike Günyüz’ün moderatorlüğüyle başladı. Oturum süresince “Medya ve Çocuk Mahremiyeti” konusu tartışıldı. İlk olarak konuşmaya İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu başladı. Pembecioğlu, mahremiyet ve medya kavramlarını anlatarak, “Anne ve babalar, çocuklarının fotoğraflarını internette paylaşarak mahremiyetlerini göz ardı ediyor.” dedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda Dr. Olgun Gündüz ise çocuk hizmetleri olarak neler yaptıklarını anlatarak söze girdi. Gündüz, “Çocukların oyun başında geçirdikleri süre ve oyun seçimleri, aileleri tarafından kontrol edilmelidir.” diye konuştu. İbn Haldun Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Prof. Dr. Sefa Bulut, “Özellikle çocuk ve ergenler mahremiyet konusunda önceki kuşaklardan daha liberaller.” diye belirtti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Nusret Soylu, “İstismar haberleri, istismar mağdurlarında yoğun kaygıya neden olabilir.” dedi.

Prof. Dr. Ziya Selçuk: “Bu çağ araçlarda zengin, amaçlarda yoksun.”

Ana konuşmacı olarak konferansta konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ise medya, çocuk ve teknoloji konularına değindi. Selçuk, “Çocuk kavramı üzerindeki anlayışımızın yeniden gözden geçirilmesi ve çocuk kavramının yeniden inşası konusunda düşünsel zemine ihtiyacımız var.” dedi ve “Medeniyetin çekirdeği insansa, insanın çekirdeği de çocuktur. Çocuğun hizası bozulursa insanın da hizası bozulur.” diyerek sözlerine devam etti. Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Çocuklar bir tüketim aktörü haline geldi. Bu çağ bunu çocuğu kullanarak yapıyor. Bu yüzden bu çağ araçlarda zengin, amaçlarda yoksun.” sözlerini tamamladı.

Konferansın son özel oturumunda ise Gazeteci Mesut Yar’ın sunumuyla Karikatürist Salih Memecan konuk oldu. Mesut Yar’ın sorularını cevaplayan Salih Memecan, mesleğe nasıl başladığını ve anılarını katılımcılar ile paylaştı. Karikatürist Memecan, “Çizgi romanlar ve çizgi filmler çocukların hayal dünyasını çok güçlendiriyor.” dedi.

İki gün süren konferansın kapanış konuşmasını ise TRT Çocuk Kanal Koordinatörü Bekir Yıldızcı yaptı. Yıldızcı, “Çocukların yararını gözeten kamu yayıncılığı sorumluluğunun bilinci ile çalışıyoruz.” şeklinde konuşma yaptı.

Sevginur DİKİN

sevginurdikin@gmail.com

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir