WOLFSBURG ÜST OLUR MU? | Emin HAYTA

Yüz doksan altı Umut. 

-Burada! 

– Yüz doksan yedi Selda. 

-Buradayım öğretmenim. 

O zamanlar henüz ikinci sınıftayım. Bana göre sınıfın en güzel kızı olan Selda ile isimlerimizin yoklama alınırken de olsa, bu kadar yakın çağırılması beni heyecanlandırıyordu. Yoklama bittikten sonra, kafamın içinde bu ses tınısı dolaşmaya başlıyordu: ” Yüz doksan altı Umut, yüz doksan yedi Selda…” 

Selda’ya karşı pek şansım olabileceğini düşünmediğim için hiçbir zaman ona karşı adım atamadım. Ha pardon, bir defasında ona sıfır beş uç vermiştim. Selda’nın her şeyi bana aşırı zarif geliyordu. Herkes sıfır yedi uç kullanırken; o sıfır beş kullanıyordu. Yoklama alınırken de bizden farklı olarak ‘’Buradayım öğretmenim!’’ diyen tek kişiydi. 

Şu an yirmi altı yaşındayım. Ve bu yaşıma kadar zarif kadınların, zarif erkeklerden hoşlandığına şahit olmadım. Selda da bu genellemeye giriyordu. Öyle ki hemen önümdeki sırada oturan Ahmet’ten hoşlanırdı, bilirdim. Ahmet ile ben çok farklı çocuklardık. Misal o beden eğitimi derslerinde diğer erkeklerle sıcak-soğuk demeden futbol oynardı. Selda ve diğer kızların çoğu onları hayranlıkla izlerdi. Bu durum canımı sıkardı, yaz aylarında daha da canımı sıkardı. Çünkü Ahmet terleyince ‘at’ gibi kokan bir çocuktu. Ben ise beden derslerinde kızlarla voleybol oynayan, erkekler tarafından dışlanmış asosyal çocuktum. 

Birazdan, içinde Ahmet’in de bulunduğu ilkokul arkadaşlarımla buluşacağım için Selda’yı yine hatırlamıştım. Ama şu an ona karşı bir şey hissetmiyorum, normal olarak tabi. Ki şöyle bir aforizmam var: zaman, duyguların törpüsüdür. Şimdi evden çıkmam lazım. 

Bir saat sonra sözleştiğimiz yere ilk gelen bendim. Aradan 10 dakika geçen Ahmet, Hüseyin ve Yusuf birlikte geldiler. Samimiyetten uzak sarılma ve hal-hatır faslından sonra; herkes şu anki işlerinden, özellikle aylık kazançlarından bahsetmeye başladılar. Birbirleriyle ne kadar yakın görünseler de kendi aralarında psikolojik üstünlük kurmaya çalışıyorlardı. Ben sessizce onları dinlediğim için henüz bu soğuk savaşa dahil olmamıştım. Ama beklediğim gibi sonunda ibre bana döndü. 

-Ee Umut sen neler yapıyorsun? Evlilik ne zaman? 

Yirmi beş yaşını geçtikten sonra, her erkeğin en az kendi ismi kadar duyacağı klişe soru kalıbı “Evlilik ne zaman?” olur. Bu soru şimdi de Ahmet tarafından bana sorulmuştu. Ahmet nişanlıydı, birkaç ay sonra da düğünü olacaktı. Bu durum ona evlilik muhabbeti açmada bir özgüven getiriyordu. Ama şimdi ben Ahmet’e hala Pokemon’un eski bölümlerini keyifle izlediğimi, hatta Charmander’ın mağarada kuyruğundaki ateşin sönmek üzere olduğu sahnede gözlerimin dolduğunu, sokaktaki çocuklarla topaç oynadığımı ve bana ‘evlilik’ kelimesinin beş yaşındaki çocuğa ‘diyalektik materyalizm’ kavramı kadar yabancı ve uzak kaldığını nasıl anlatacağımı düşünüyordum.  Özellikle son zamanlarda bu ‘içimden konuşma’ meselesini fazla abarttım. Bu dalda her yıl düzenli olarak ‘yılın en çok içinden konuşan insanı’ ödülüne layık görülürüm. Ama henüz ödül olarak aldığım altın hayvanım vs. yok. Çünkü yarışmayı kendi ütopyamda düzenleyen bendim. İlerde başka bir sponsorluk desteğiyle düzenlenirse onlarda da ödülün en büyük favorisi ben olurum. 

Baya içimden konuşmuş olacağım ki; masada başka mevzulara geçildiğinin farkına vardım. Herkes telefonlarından bir şeylere bakıp tekrar birbirleriyle konuşuyorlardı. Onları izlerken bu kez de Hüseyin ile göz teması kurduk. Hüseyin bu fırsatı kaçırmak istememiş olacak ki; bir soru da ondan geldi: 

– Umut sence Wolfsburg üst olur mu?   

 

Emin HAYTA

eminhayta33@gmail.com

7 thoughts to “WOLFSBURG ÜST OLUR MU? | Emin HAYTA”

  1. Sevgili Emin, yazını okurken ilkokul yıllarıma götürdün beni. 3152 ben 3153 o burdayım derken kalbimiz çarpıyordu. Ne hoş sevgiydi o an yaşadığımız. Şuan o napıyor bilmiyorum, bende içimden bazen bunları düşünüyorum. Düşünme dalında bir ödül verirsen aday olmak isterim:)
    Sevgiler

    1. Şu an ödüllerimiz tek dalda düzenleniyor. ilkokul kafasındaki insanlarla, ütopyaları birleştirip farklı dallar da açabiliriz. Saygılar:)

  2. -yılın en çok içinden konuşan insanı…
    yalnızca bunun üzerine de yazmalısın.

  3. Çok başarılı. Bu yazıda benden çok şey var. ?? insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir