Anasayfa » #100KELİMEDE1FİLM

#100KELİMEDE1FİLM

Leyli Sanat’ta sinema adına başlattığımız yeni projede, birbirinden önemli filmlerle ilgili bilgileri 100 kelimede size aktarıyor ve etkilendiğimiz sahneleri paylaşıyoruz.

The Revenant (Diriliş) – 2015

Başrolünde Leonardo DiCaprio, yönetmen koltuğunda ise Alejandro Gonzalez Inarritu’nun oturduğu kitap uyarlaması olan bu filmi, birçok kişi DiCaprio’ya Oscar ödülü kazandıran ilk ve tek yapım olarak biliyor. Aynı zamanda internette de dönen bozayı ile mücadele sahnesi de yine filmin adının duyurulmasında büyük bir etken. 1800’lü yılların Amerika’sında geçen film, Türkçe ismiyle de özdeşleşen tam bir küllerinden doğma, dirilme durumunu beyazperdeye aktarıyor. Fitzgerald rolüyle Tom Hardy’nin deneyimli Glass’ı ölüme terk etmesiyle düğümlenen senaryo, Glass’ın zorlu dönemden kurtulup arkadaşlarına kavuşmasıyla hızını arttırıyor ve beklediğimiz gibi bir sonla karşılaşıyoruz. Fakat gerçekçi oyunculuk, başarılı sinematografi ve Inarritu farkıyla görsel bir şölen bizi koltuğa çiviliyor.

Ready Player One (Başlat) – 2018

Yönetmen koltuğunda E.T, Güneş İmparatorluğu, Jurassic Park gibi kült filmlerin sahibi Steven Spielberg’in oturduğu Ready Player One, en yeni filmi. 2045 yılında geçen hikâye, milyonlarca insanın gerçek hayattan kopup zamanını geçirdiği Oasis adlı bir oyun üzerine kurulu. Oyunun sahibi Halliday, tüm servetini oyunun içine yerleştirmiş olduğu anahtarı bulana bırakacaktır. Teyzesiyle yaşayan Wade, anne ve babasını kaybetmiştir, Oasis oyununda ise oldukça başarılıdır, Halliday’e hayranlığı onu hedefe yöneltir. Bu mirasa konmak isteyen diğer ortaklar da yine anahtarın peşindedir. Aşk ve hırsın bir arada olduğu bu hikâyede, Wade; hem görevi tamamlamak hem de diğer ortaklar ve rakiplerden kurtulmak için büyük bir savaş verecektir.

Matrix – 1999

Özetlemesi en zor filmlerden biri olan Matrix, 1999 Wachowski Kardeşler imzalı başarılı bir bilimkurgu/aksiyon filmi. Keanu Reeves’in kariyerine büyük bir ivme kazandıran bu yapım, bilinen gerçeklik ile ötesinde var olan gerçeklik arasındaki savaş üzerine kurulu. Aksiyon sahneleriyle ve sinema dünyasına kattığı vizyonla çok konuşulan Matrix filminin Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions isimli devam filmleri de mevcut. Platon’un mağara alegorisinden faydalanan ve birçok başka edebi esere de referanslarda bulunan film, vermiş olduğu mesajlarla da gerçeğin ötesinde yer alan başka bir hayatın mümkünlüğü üzerine seyircisini sorgulatıyor. Morpheus’un, Neo’nun dünyanın kurtarıcısı olduğu fikrine olan inancı ve tüm yaşananlar filmin genel hikayesine hizmet ediyor.

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret) – 2013

Shame ve Hunger gibi önemli filmlerin yönetmeni Steve McQueen, bu sefer Solomon Northup adlı siyahi ve müzisyen bir adamın yaşanmış gerçek hikayesini sinemaya aktarır. 1800’lü yıllarda, kölelik sisteminin baş gösterdiği Amerika’da, özgürce yaşadığını düşünen Solomon, köle tacirleri tarafından kaçırılır ve köle pazarlarında satılır. Arkasında bıraktığı ailesini bir an bile aklından çıkarmayan karakter, bir gün geri döneceğine inanır. Fakat bu yolda sistemin ona sunduklarına olabildiğince karşı gelmeden, kendine has bir yol benimser. Bu sabrı ve dirayeti ona özgürlüğün kapısını tekrar açacaktır fakat yıllar sonra evine geri döndüğünde Solomon’u ve onu bekleyen ailesini aynı şekilde bulabilecek miyiz, temel soru işte burada şekilleniyor.

I, Tonya (Ben, Tonya) – 2017

Buz pateni dünyasında ünlü Tonya Harding’in hayatına odaklanmış, Craig Gillespie yapımı bu filmin başrol koltuğunda Once Upon a Time in Hollywood ve The Suicide Squad gibi filmlerden tanıdığımız genç ve yetenekli yıldız Margot Robbie oturuyor. Küçük yaşta babası tarafından terk edilen ve geçinemediği annesiyle yaşayan Tonya; yine küçük yaşta, hayranlık duyduğu buz pateninin derslerini alır ve kısa zamanda çok başarılı olur. Gençlik döneminde tanıştığı Jeff ile evlenir fakat bu evlilik şiddetli geçimsizlik sebebiyle oldukça çalkantılı geçer. Katıldığı uluslararası yarışmalardan birinde rakiplerinden birine kurulan komplo yüzünden çok da iyi anılmayan kariyeri, bu sefer tamamen sonlanır. Üstelik bu komploda hiçbir parmağı yoktur.

The Predator – 2018

Ormanların avcısı Predator, 1987’den bu yana gerek devam filmleriyle gerek Alien ile mücadeleleriyle sinema dünyamızda boy gösteren bir gerçeküstü karakter. Schwarzenegger ile tropikal ormanlarda yaşanan kapışmaları tür sevenleri için kolay kolay unutulmaz. Şimdi, 31 yıl sonra bambaşka bir versiyonla karşımıza çıkıyor The Predator. Filmin yönetmeni Shane Black’in 1987’deki filmde yer alan oyunculardan biri olduğunu hatırlatmak gerek. Orijinal filme büyük bir saygı duruşu gösterilirken, filmin hikayesinin çokça değiştirilmiş olduğunu da göreceksiniz. Mutanta uğramış ve orijinalinden daha farklı, daha güçlü ve daha zeki olan The Predator, aynı zamanda kendi türüne karşı bir pozisyonda. İnsanlar, avcılar ve mutant avcı arasında sıkı bir mücadele.

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi) – 2009

Quentin Tarantino filmleri tartışmasız sinema tarihi için yepyeni bir dil yaratmıştır. Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Kill Bill serisi başta olmak üzere tüm filmleri dünyada büyük saygı görür. Soysuzlar Çetesi ismiyle ülkemizde boy gösteren filme, II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın üzerinde olan Nazi etkisine Tarantino perspektifinden bakarız. Yahudi oldukları için küçük yaşta ailesinin katledilmesine tanık olan Shosanna, yepyeni bir hayat kurmuştur. Öte yandan Nazilere karşı örgütlenen Raine ve “Soysuzlar Çetesi” adını verdiği grubu çalışmalarını sürdürür. Shosanna’nın sahibi olduğu sinemada yapılacak Alman film gösterimine “Soysuzlar Çetesi” de dahil olur ve tüm amaçlar bu salonda yerine ulaşır. Üstelik Hitler de bu gösterimin davetlisidir.

Seslendiren: Ediz AKDOĞAN

Kurgu: Utku KADIZ

Metin Yazarı: Ufuk KADIZ

 

Scroll UpScroll Up