Anasayfa » İNCELEME » Aslında Biz: Kurtlarla Koşan Kadınlar | Neslihan DEMİRHAN

Aslında Biz: Kurtlarla Koşan Kadınlar | Neslihan DEMİRHAN

Hepimiz vahşiye özlemle doluyuz. Bu özlemin kültürel olarak onaylanmış pek az panzehiri var. Bize bu tür bir arzudan utanç duymamız öğretildi. Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık.

Clarissa Pinkola Estes’in yirmi yılda yazdığı, okuyanların başucu kitabı olarak yanlarından ayırmadığı Kurtlarla Koşan Kadınlar, vahşi kadın arketipine dair mit ve öykülerden oluşuyor. Jungcu psikanalist ve yazar Estes, çocukluğumuzdan bu yana bir kısmını duymuş olduğumuz mit, öykü veya masalların aslında neyi anlatmak istediğini ve arka planında neler yattığını sorgulamış bu kitapta. Anlattığı öyküler, sorduğu sorular ve bulduğu yanıtlarla ilerleyen metin adeta bir rehber kitap niteliğinde. Öykülerden çıkarılan derslerle kadınların ortak bilinç dışına inmeyi amaçlayan yazar, tüm kadınların özgürlük yolunun iç sesini dinlemekten geçtiğini söylüyor.

İnsanlığın kökeni doğadır. Kapitalist bir endüstri çağı içinde insanların doğadan kopmasıyla beraber insanlar iç seslerini duyamaz oldular. Estes, iç sesini duyamayan kadınlar için hepimizin ortak bilinç dışına masallarla, mitlerle sesleniyor ve belki de çoğunluğun farkında olmadığı içindeki gücü, yaratıcılığı bize ispatlıyor. Estes, bunu ataerkil toplumda içgüdüsel doğasını bastırmak zorunda kalan kadınlar için kendine dönüşü gerçekleştirmeyi sağlayacak bir terapi yöntemi olarak sunuyor. Kendi sözleri ile şöyle ifade etmiş:

“Zaman içinde kadına özgü içgüdüsel doğanın yağmalandığına, bastırıldığına ve ezildiğine tanık olduk. Uzun dönemler boyunca bu içgüdüsel doğa, tıpkı vahşi hayat ve vahşi topraklar gibi kötüye kullanılmıştır. Binlerce yıldır ne zaman arkamızı dönsek, ruhun en zavallı topraklarına fırlatılıp atıldığını gördük. Tarih boyunca vahşi kadının ruhsal toprakları yağmalanıp yıkılmış, buldozerlerle düzlenmiş ve başkalarını memnun etmek üzere doğal döngüleri, doğal olmayan ritimlere büründürülmüştür.”

Kitap, farklı öykülerle kadınların içinde bulunduğu başka başka durumların nelere mahal verdiği, daha da önemlisi en başında bu duruma nasıl düştüğümüz ya da geldiğimiz üzerine konuşmalar, fikirler ve bu durumdan çıkmayı sahip olduğumuz güç ve vahşi köklerimiz rehberliğiyle başarabileceğimiz üzerine yazılardan oluşuyor. Çünkü Estes’e göre  “Vahşi kadın, cesaret eden, yaratan ve yıkandır.” Estes’in kadınların hayatına dair yaptığı benzetme de şöyledir: “Çölde hayat küçük ama muhteşemdir ve olan bitenlerin çoğu yer altında süregider. Birçok kadının hayatı da buna benzer.” 

Estes’in bize anlattıklarından Mavi Sakal öyküsü ile sorgulama güdüsü yasaklanan kadını görürken, İskelet Kadın öyküsünde ikili ilişkilerin mitolojik bir yansımasını dinleriz. Çirkin Ördek Yavrusu anlatısında kendisini bulmak için uzun bir yolculuk geçiren kuğu yavrusunu, Manawee öyküsünde ise kadının vahşi ve uysallaşmış iki yönünü görürüz. Tüm bu hikâyelerin sonucunda kendi hayatımıza uyarladığımız çıkarımlara ulaşırız.

Anlatıların yanı sıra Estes, kendi yönlendirmeleriyle de iç sesimize kulak vermemizi sağlar. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Bir kalıba uymaya çalışmamak, karanlık olsa bile yürümekten korkmamak, yeni yollar keşfetmenin peşinde olmak, kendini saklamamak ve olduğun şeyden utanmamak, zamanın kıymetini bilmek, değmeyecek kişi ve işler için zamanı çar çur etmemek, bulunduğumuz güvenli noktadan uzaklaşmaktan korkmamak, kendini korumayı öğrenmek, gülmenin ve sevincin hayat verici gücüne inanmak, hikâyelerin şifa olduğunu bilmek, geçersiz bahane olan korkuya sığınmamak, her zaman başlayabilmek, tutsak olmayı reddetmek, dibe vurmanın bir diğer isminin yeniden tohum ekmek olduğunu idrak etmek ve belki de en önemlisi doğadan ve içimizdeki vahşi kadından uzaklaşmamak…

Tüm bunları göz önünde bulundurarak Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yarı inceleme yarı rehber kitap niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Kitabı okuyanlar masalları daha detaylı dinlerken ardında yatan gerçekler karşısında şaşkınlığa düşebilir. Üstelik empati kurup benzer hayatları bizlerin de yaşadığını gördükten sonra Estes’in yönlendirmeleriyle hayatının ipini kendi ellerine almak isteyenler olacak. Dilerim ki bu kitap herkese ulaşsın. Öyle ya da böyle herkes bu kitabı okuyup anlamlandırsaydı muhakkak pek çok hayat daha farklı olacaktı.

Sonsuzluğa uzanan bir yazı olmaması için birçok altını çizdiğim cümleyi ve hatta paragrafı buraya ekleyemediğimi belirtmek isterim. Yine de incelemenin sonuna gelmişken kitabın en sevdiğim cümlelerinden birini sizinle paylaşmak isterim.

“Çık ormana git, git. Eğer dışarı çıkıp ormana gitmezsen asla bir şey olmaz ve hayatın hiçbir zaman başlamaz.”

Dışarı çıkıp kendi öykülerinizi yaşamanızı dilerim.

Neslihan DEMİRHAN

ndemirhann@hotmail.com

Neslihan DEMİRHAN

Neslihan Demirhan 27 Eylül 1995 tarihinde İstanbul'un Üsküdar semtinde doğmuştur. Lisede Radyo Televizyon bölümü Grafik Animasyon alt dalında aldığı eğitimin ardından Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Öğrenmeyi ömür boyu sürdürmek istemesiyle birlikte Anadolu Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimine başlamıştır. Çeşitli okullarda öğretmenlik yapmakla birlikte boş vakitlerinde okumayı, gezmeyi ve keşfetmeyi tercih etmektedir. Ney üflemekle birlikte bağlama ve erbane gibi farklı enstürmanlarla da ilgilenmektedir. İşaret Dili ve Farsça eğitimi alan Neslihan, pek çok konuda kendini geliştirmeye devam etmekle birlikte sanatın yaşamındaki önemini hissetmiş ve izini sürmeye devam etmektedir.
Neslihan DEMİRHAN

6 yorum

 1. Sultan Gülsün

  İlkçağın son insani tahrip çağına dek geniş bir objektifi sunan incelemeyi okumak beni oldukça sevindirdi. Tabiki senin dinamiğinde akışkan olan sunumunun payını da sabitlemeliyiz canım Neslihan. Emeğine bir buket bırakıyorum ?

  • Neslihan Demirhan

   Sevgili Sultan, yazının seni sevindirmesi de beni sevindirdi 🙂 Ayrıca o buketi alıp ben de sana veriyorum, “Derken karanfil elden ele.” Edip’i anarak, sevgiyle..

 2. Bu kitapta kadına yönelik eleştiri metotları temel olarak ele alınarak “Başka” diye tabir edilen kadın karakterleri incelenmiş gibi. Dünyadaki tüm toplumlar 19. yydan itibaren Batılılaşma ve modernleşme doğrultusunda politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel olarak birbirine benzeyen bir değişim yapısına sahiptir. Bu toplumsal değişimi edebiyat eserlerinde de görmemiz mümkündür. Edebiyatın itici gücü algı hegemonyasına güçlü mesajlar verir bu yüzden. Senin tarzın ve akışın da bu güçlü mesajları gözler önüne seriyor. Kalemine sağlık.

  • Neslihan Demirhan

   Kesinlikle “öteki” dediğimiz ya da senin deyiminle “başka” dediğimiz kadın yapısına dair masal incelemeleri içeriyor kitap. Masalların bunu desteklediğini söyleyemem fakat neden desteklemediğine ya da neyi desteklediğine ve masalların aslında neden üretildiğine dair doğruluk payı yüksek fikirler var kitapta. Mutlaka okumanı isterim sevgili Sipan. 🙂

 3. Her bir yazın gibi buda çok doyurucu ve açık bir eleştiri olmuş. Ellerine emeğine yorumuna sağlık. Yazılarının bana bıraktığı merakla mutlaka bu kitabıda okuyacağım. İyi ki bizlere ulaştırdın kalemini ?

  • Neslihan Demirhan

   Bahsettiğin doyuruculuğu hissettirebildiysem mutlu olurum. Teşekkür ederim Ayşe 🙂 Herkesin okumasını istediğim kitaplardan biri gerçekten. Umarım sen de yakın zamanda okursun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Scroll UpScroll Up