Anasayfa » TİYATRO » Deli – Tiyatro Serisi VI | Neslihan DEMİRHAN

Deli – Tiyatro Serisi VI | Neslihan DEMİRHAN

Bugün yaşadığım semtin, Maltepe Belediye Tiyatrosu’nun sahnelediği bir oyundan bahsedeceğim. Nikolay Gogol’un pek çok kez uyarlanan Bir Delinin Hatıra Defteri’ni daha önce Genco Erkal’dan izleme fırsatı bulmuştum. Türkiye’de oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri’ni, bu kez Maltepe Belediye Tiyatrosu’nun uyarlamasının -daha önceden sahneledikleri oyunlarını izleyip başarılı bulmuştum- nasıl olacağını çok merak etmiştim gerçekten.

İyi bir tiyatro oyununu izlemenin verdiği keyif bir yana, berbat bir uyarlamayla vasat altı bir oyunculuk ve gerçeklikten uzak diyaloglarla mahvedilen oyunların verdiği hissi yaşamamak için seyirci koltuğunu terk etmek zorunda kalmak gerçekten hiç yaşamak istemediğim durumlardan biri. Bu sebeple film veya kitap seçerken ettiğim dikkatten çok daha fazlasını göstererek, büyük bir titizlikle tiyatro oyunu seçer ve izlemeye karar veririm. Bir yandan Maltepe Belediye Tiyatrosu’nun daha önce izlemiş olduğum oyunlarına güvenerek bir yandan da “Bu sefer de iyi bir iş çıkarmışlar mıdır?” diye şüphe ederek bileti alıp semtimin kültür merkezine doğru yola koyuldum.

Maltepe Belediye Tiyatrosu’nun genel yayın yönetmeni olan Kubilay Erdelikara, Bir Delinin Hatıra Defteri’ni “Deli” başlığıyla tiyatroya uyarlayıp oyunun yönetmenliğini üstleniyor. Erdelikara aynı zamanda oyunun baş karakteri rolüne de sahip. Başak Ova ve Murat Ergin’in koreografisini yaptığı oyunda Kubilay Erdelikara’nın yanı sıra, karakterimizi deliliğe sürükleyen iç sesler, düşünceler ya da ismine her ne derseniz onun imgesi olarak yer alan maskelerle yüzleri gizlenmiş oyuncular da rol alıyor: Murat Çilgasit, Ender Eker, Büke Okyay Erdelikara, Bahadır Keşan, Yasin Konuksever, Alparslan Orhan, Nalan Özdemir, Hakan Polat, Adem Tosun ve Betül Yavuz. Oyunun sahne tasarımını ise Bahadır Keşan hazırlamış.

İnceleme yazısını okuduktan sonra oyunu seyretmek isteyenler için küçük bilgi: oyun Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahneleniyor. Biletleri tskm.org.tr internet adresinden alabilir yahut bizzat kültür merkezine giderek edinebilirsiniz. Tarihler için yine kültür merkezinin aylık etkinliklerin duyurulduğu internet sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Uyarı: Yazının devamında oyunla ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Bir sabah uyandığında kendini derin düşünceler içinde bulan baş karakterimiz ile baş başa kaldığımız ilk sahneden itibaren, artık deliliğin doruk noktasında dolaşan baş karakterin sahne arkasındaki maskeli yüzlere katılmasıyla kapanış yapılan son sahneye kadar gözlerimi ayırmadan izlediğim bir oyun oldu Deli.

Kendi halinde, yalnız bir hayat süren memurun sahne önündeki konumuna karşın, devasa file bir ağ ile bölünmüş sahnenin arka kısmında beyaz kostümlü, yüzleri maskeli pek çok oyuncu yer alıyor. Baş karakterin zihnindeki düşüncelerin sembolü olan bu maskeler, yer yer dile gelip baş karaktere söylemlerde bulunuyor. İç sesler diyebileceğimiz bu imgeler hepimizde var aslında. Hatta kimi zaman bazılarımız onlarla konuşuyor bile.

Birtakım olayların tarifi, vakaların canlandırılması için zaman zaman sahnenin ön tarafına gelen ağ arkasındaki oyuncular, her zaman maskeli idiler. Bu anlamda sahnedeki tek gerçek karakterin her zaman maskesiz olan baş karakterimiz “deli” olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tek perde, 1 saat 10 dakikaya yakın bir sürede sona eren tiyatroda deliliğin süreci biraz hızlı ilerledi fakat derinlik konusunda başarısız olduklarını söylemek haksızlık olur. Kademe kademe deliliğin basamaklarını tırmanan karakterin yükselen ve alçalan ses tonu, yüzündeki şaşkınlık ve dehşetin yanı sıra müziklerin kullanımı ve ışık ile birleşince sahne arkasındaki maskeli yüzlerin deliliğin hücrelerine dönüştüğünü anlamak çok zor olmadı.

Tiyatro konusunda farklı bir uyarlama ile karşılaşmak, bazı yargı ve sınırlarımızı yıkarsak ufuk açma konusunda bize yardımcı olabilir. İzlerken gerçekten hayran kalmak ve keyif almak da cabası. Tabii iflah olmaz bir klasik sever değilseniz. 🙂

Deli’nin başarılarına gelecek olursak; Ukrayna’da uluslararası iki ayrı tiyatro festivalinden davet aldı. 11. Kamenskoye Dnipropetrovski Tiyatro Festivali’nde ABD, İngiltere, Litvanya, Polonya, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna’dan 23 tiyatro oluşumu 25 oyunla sahne aldı. Jüri oylamasıyla Deli oyunu ile Kubilay Erdelikara “En Yenilikçi Yönetmen” ödülüne layık görüldü. Oyun, 21. Kherson Tiyatro Festivali’nde de sahne aldı. Bu festivalde de Deli oyununa Üstün Başarı Ödülü verildi. En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Oyun Ödülü gibi ödüllere de layık görülen Deli, toplamda 6 ödül sahibi.

Maskeli sizinkilerle istişare edip bu oyunu seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Neslihan DEMİRHAN

ndemirhann@hotmail.com

Neslihan DEMİRHAN

Neslihan Demirhan 27 Eylül 1995 tarihinde İstanbul'un Üsküdar semtinde doğmuştur. Lisede Radyo Televizyon bölümü Grafik Animasyon alt dalında aldığı eğitimin ardından Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Öğrenmeyi ömür boyu sürdürmek istemesiyle birlikte Anadolu Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimine başlamıştır. Çeşitli okullarda öğretmenlik yapmakla birlikte boş vakitlerinde okumayı, gezmeyi ve keşfetmeyi tercih etmektedir. Ney üflemekle birlikte bağlama ve erbane gibi farklı enstürmanlarla da ilgilenmektedir.İşaret Dili ve Farsça eğitimi alan Neslihan, pek çok konuda kendini geliştirmeye devam etmektle birlikte sanatın yaşamındaki önemini hissetmiş ve izini sürmeye devam etmektedir.
Neslihan DEMİRHAN

4 yorum

  1. Neslihancığım, tiyatro eleştirisi deyince aklıma direkt olarak sen geliyorsun. Başta genel görüşünden bahsetmen, kadroya değinmen, oyunun içeriğini anlatmadan önce uyarı vermen vs. bunların tamamı profesyonellik belirtisi. Tiyatro eleştirisi alanında kendimi pek yetkin hissetmesem de bence bu yazı tam manasıyla olması gereken mükemmeliyet sahip. Kalemin daim olsun.

    • Sipancığım, çok teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için. Kendimce izlediğim oyunlar hakkında fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum 🙂

  2. Yine bir Neslihan Demirhan klasiği okudum. Vermiş olduğun her bir yorum ve bilgi diğer yazılarını daha çok merak etmemi sağlıyor. Bu duygu okur için önemlidir. Ayrıca ne kadar bilgi verilirse verilsin benim için farketmiyor yine izleyebilir ve okuyabilirim. Bu konuda herkes keşke bu kadar ayrıntı verilmeseydi diyebilir ama ben iyi ki vermiş diyenlerdenim. Çünkü bazen bilerek okumak ya da izlemek daha doyurucu olabiliyor diye düşünüyorum. Kalemine yorumuna sağlık ?

    • Neslihan Demirhan

      Vakit ayırıp yazıyı okuduğun için teşekkür ederim Ayşe ? Umarım bu oyunu izleme fırsatı yakalarsın ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Scroll UpScroll Up