Anasayfa » HABER » İsrail’de Güçlü Rekabet: Eurovision 2019! | Sipan GÜLER

İsrail’de Güçlü Rekabet: Eurovision 2019! | Sipan GÜLER

14 Mayıs-18 Mayıs tarihleri arasında İsrail’in Tel Aviv kentinde 64.sü düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması, bu yıl yine birbirinden iddialı sahne şovlarına ev sahipliği yapacak. Big 5 (Fransa, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Almanya) ve Eurovision 2018’in şampiyonu İsrail’in dışında 35 ülkenin katılacağı yarışma 1. ve 2. yarı finalin ardından 18 Mayıs 2019 tarihinde büyük finalini yapacak. Birbirinden iddialı şarkıların ve şarkıcıların yarışacağı yarışmada yine kıyasıya rekabet, ilginç sahne şovları, eğlence dolu büyük bir gece bizleri bekliyor.

Yarışmaya katılacağını ilan eden ülkelerin ardı ardına yarışmacılarını ve şarkılarını ilan etmelerinin ardından bugün Eurovision 2019’un genel çerçevesi çizilmiş durumda. Ancak kazananı tahmin etmek hiç de kolay değil. Yarışmaya günler kala yaptığım ayrıntılı değerlendirme sonrası sizler için en iyi 10 şarkıyı analiz ettim. Yarışmanın sisteminde olduğu gibi 1 puandan başlayarak 12 puana doğru sıraladığım şarkılar hakkındaki yorumlarımı aşağıda okuyabilir, siz de en iyi 10 şarkınızı belirtebilirsiniz.

1 Puan – Danimarka – Leonora – “Love Is Forever”

Danimarka Komitesi, her yıl Eurovision’da yarışacak yarışmacıyı belirlemek için Melodi Grand Prix adında bir yarışma düzenliyor. Yarışmanın 2019 kazananı olan Leonora’nın seslendirdiği “Love Is Forever” şarkısı, ağırlıkta İngilizce’den oluşsa da Fransızca, Almanca ve Danca da dahil 4 dilde “Herkes için sonsuz aşk” teması üzerinde ilerliyor. Şarkının 4 ayrı dilden ezgiler içermesinin temelinde de “Nerede doğduğuna ve neye inandığına bakılmaksızın herkesi sonsuza kadar sevmek gerekir.” mesajı yatıyor. Birincilik iddiası bulunmasa da içerdiği mesajlar itibariyle bu tarz şarkıları seven bir kitle tarafından ilk ona taşınacağını düşünüyorum.

2 Puan – Arnavutluk – Jonida Maliqi – “Ktheju Toke”

Arnavutluk’ta ve Balkanlar’da geniş bir kitle tarafından takip edilen Jonida Maliqi, şarkıcı kimliği dışında etkileyici dans performanslarıyla tanınan bir isim. Ağırlıkta slow ilerleyen “Ktheju Toke” Türkçe adıyla “Dünyayı Değiştir” şarkısını etkileyici bir şekilde yorumlayan Maliqi’nin, şarkıyı ana dili Arnavutça seslendirmesi nedeniyle birincilik şansı görünmüyor. Öte yandan şarkıyı aralık ayında açıklamış olmaları şarkının eskimesi tehlikesi nedeniyle Arnavutluk için diğer bir dezavantaj.  Ancak Balkan ülkelerinden alacağı puanlar düşünüldüğünde ilk onda yer alması kuvvetle muhtemel.

3 Puan – İspanya – Miki – “La Venda”

İspanya adına yarışacak olan Miki, kendini hala bir müzik öğrencisi olarak kabul ediyor. Şarkısı İspanya listelerini alt üst etse de küresel anlamda pek ilgi görmemiş gibi duruyor. Aslında oldukça hareketli klasik bir İspanyol ezgisine sahip olan şarkısı “La Venda”, “Sınırsızca dans et.”  sloganıyla slow şarkıların ağırlıkta olduğu Eurovision 2019’a hareket katıyor.

4 Puan – Kuzey Makedonya – Tamara Todevska – “Proud”

Eurovision Şarkı Yarışması’nda sosyal mesaj içeren şarkıların çoğu zaman başarılı olduğu bir gerçektir. Ancak bu tarz seçimlerin güçlü bir konu; kaliteli bir ses ve etkili şarkı sözleri ile Eurovision seyircisine sunulması gerekir. İşte bu özelliklerin tümünü kapsayan bu yılki şarkı, Makedonya temsilcisi Tamara Todevska’nın “Proud” şarkısıdır gibi görünüyor. Türkçe “Gururlu” manasına gelen şarkının sözleri: “güçlü kadın” imgesi üzerinden ciddi mesajlar içeriyor. Şarkının klibi de birbirinden farklı stile ve görünüşe sahip kadınlarla çekilmiş. Başörtülü, kısa saçlı, esmer, sarışın… Kısacası, tüm bu mesajların etkili bir sahne şovuyla taçlandırılması durumunda “Proud”un Kuzey Makedonya’ya puan olarak döneceği pek olası.

5 Puan – İsviçre-Luca Hänni – She Got Me

Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsviçre’nin adını duyan olmamıştır. Öyle ki yarışmaya katılıp katılmadığını bilmeyenleriniz bile vardır. O kadar başarısız bir ülkedir yani. Ancak bu sene: “Ya hep ya hiç” sloganıyla deyimi yerindeyse kırk yılda bir elle tutulur bir şarkı ile yarışmaya katılıyor. Birincilik şansı, yarışmadaki malum popülerliği düşünülürse pek mümkün görülmüyor ama İsviçre için ilk 10 dahi büyük bir başarı olur zaten.

6 Puan – Portekiz – Conan Osiris – “Telemóveis”

Eurovision’un düzenlenmeye başladığı ilk yıllardan beridir neredeyse her yıl yarışmaya katılan Portekiz, 2017 yılında Salvador Sobral’ın birinciliğine kadar oldukça başarısız bir ülkeydi. Öyle ki yarışmaya elli kez katılan ülkenin ilk beşte hiç derecesi yoktu. 2017 yılında alınan zaferin ardından ülke Eurovision işlerini biraz daha ciddiye almış gibi görünüyor. Bu yüzden Eurovision seçmelerini yaptıkları “Festival da Canção”da bir takım adilane değişimlere giden ülke, bu yıl Conan Osiris’i çok ciddi bir destekle seçti. Osiris, gelecekten geldiğini ama tarihsel güce de sahip olduğunu düşünen oldukça ilginç bir şarkıcı. Söz, müzik ve düzenlemesini Osiris’in yaptığı “Telemóveis” şarkısının sözleri en az Osiris kadar ilginç. Osiris’ın şarkıyı tanıtırken yaptığı sıra dışı sahne şovu da absürt gösterileri seven Eurovision takipçilerini oldukça etkileyeceğe benziyor.

7 Puan – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi – Tamta – “Replay”

Geçtiğimiz yıl Eurovision takipçilerinin çoğunun asıl birinci olarak gördüğü Eleni Foureira’nın “Fuego” şarkısıyla sansasyonel bir başarı yakalayan Rum ekibi, bu yıl hak ettikleri birincilik için yine güçlü bir isimle geliyor. Ülkesinde adeta bir moda ikonu olan şarkıcı Yunanistan, Gürcistan gibi ülkelerde ciddi albüm satış rakamlarına ulaşan oldukça başarılı bir isim. Öyle ki X-Factor yarışmasının hem Yunanistan hem de Gürcistan versiyonunda jüri olarak görev yapmış olan şarkıcı birçok müzik ödülünü de evine götürmüştür. Beş kişilik bir ekip tarafından yazılan “Replay” şarkısı da en az Tamta kadar iddialı bir şarkı olarak izleyicilerin beğenisine sunulacak.

8 Puan – Rusya – Sergey Lazarev – “Scream”

Yarışmaya ikinci kez Rusya adına katılacak olan Lazarev, beklenenin tam aksine slow bir şarkıyla çıkış yaparak Eurovision takipçilerini hayli şaşırttı. 2016 yılında muhteşem performansı ile akıllarda kalan Lazarev, o yıl ülkesinin Kırım’ı ilhak etmesi nedeniyle birinciliği ne yazık ki Ukrayna adına yarışan Jamala’ya kaptırmıştı. Eurovision’un birçok takipçisi sonucun siyasi olduğunu söyleyerek yarışma komitesini sert bir dille eleştirmişti. Tüm bu olanlardan üç yıl sonra yarışmaya tekrar katılacak olan Lazarev, tarızının dışında bir şarkıyı etkili sahne performansıyla taçlandırmak ve şampiyonluğa ulaşmak istiyor.

10 Puan – Hollanda – Duncan Laurence – “Arcade”

Eurovision’un birçok bahis sitesinde açık ara favori olarak gösterilen “Arcade” şarkısı Duncan Lourence tarafından ölen sevgilisi için yazılmış acıklı bir aşk şarkısı. Şarkıya ait klibin neredeyse tamamı “anne karnı” temasıyla su altında çekilmiş durumda. Klipte oldukça cesur sahneler de kendini gösteriyor. Şarkının genel akışı ve sözleri, müthiş bir uyum içinde ezgilendirilmiş durumda. Çok yüksek ihtimalle birinci olacağı düşünülse de 2016 yılında Fransa adına yarışan Amir’in “J’ai cherché” (O yıl açık ara favori gösterilmişti.) şarkısı gibi hayal kırıklığı da yaratabilir. Tüm bunlar Laurence’ın sahne şovuna bağlı. Laurence’ın, etkili bir sahne performansı sergilemesi durumunda ilk ikide kalıp şampiyonluğu zorlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

12 Puan – İtalya – Mahmood – “Soldi”

Yıllarca ezberlenmesi zor İtalyanca şarkılarla yarışmaya katılan İtalya, bu yılki seçimiyle adeta kendini zorluyor. Mısırlı bir baba ve İtalyan bir anneden olan Mahmood’un İtalya adına yarışacağının açıklanmasının hemen ardından İtalya komitesi deyimi yerindeyse lince uğradı.  Özellikle aşırı sağcı İtalyanlar tarafından Müslüman bir yarışmacının yarışması kabul edilemez görülüyordu. Öyle ki aşırı sağcı iktidar yetkilileri dahi yaptığı açıklamalarda Mahmood’un İtalyan kültürüne aykırı davranışlar sergilediği ve derhal yarışmadan çekilmesi gerektiğini söylüyordu. Tüm bu sert eleştirileri görmezden gelen İtalyan komitesi geri adım atmadı. Daha sonra yarışmacı rap ağırlıklı şarkısı ile imkânsız denileni başardı ve bir anda İtalyan listelerinde 1 numaraya yükseldi. Tüm eleştirilerin odağında güçlü bir şarkıyla yarışmaya katılacak olan Mahmood, farklılıklara sahip çıkan Eurovision kitlesi tarafından benimsenerek ilk kez rap ağırlıklı bir şarkıyla şampiyon olacak gibi duruyor.

Bonus: Azerbaycan – Chingiz – “Truth”

2012 yılında yarışmaya veda ettiğimizden beri belki de yarışmada en çok desteklediğimiz ülkedir Azerbaycan. Şarkıları iyi de olsa kötü de olsa bizim için hep 12 puanlıktır. Bu yüzden sıralamaya dahil etsem pek tarafsız bir liste olmazdı kanımca ancak değinmeden de geçemezdim.

Azerbaycan sıra dışı bir şarkıyla bu sene hak ettiği “Eurovision iyileri” sahnesine geri dönüyor. Şarkı güzel, sanatçı iyi, bir de sahne performansı göz doldursa Ell & Nikki gibi Türk bayrağı ile kazanan sahnesine inebilir belki.

SİPAN GÜLER

sipangulerr@gmail.com

 

 

 

4 yorum

  1. Gayet açık ve bilgilendirici bı yazı olmuş şarkıların tek tek verilmesi de yaziyi eğlenceli ve yazı arasında hemencecik dinleyerek daha etkili kıldı. Kalemine yorumlarına sağlık ?

  2. Bilgilendirme işi senin yazdığın gibi olmalı bence okuru sıkmadan, yalın ve duru bir biçimde.. Yazın olması gereken ölçüde olmuş bence.Şarkılarla ilgili bilgilendirmeden sonra şarkıyı paylaşman da şarkıyı merak edecekler için kolaylık olmuş 🙂 Emeğine sağlık

  3. Euovisionu takip eden biri olarak cok sey bulamadım nette. Bu yazı cok iyi oldu. Secilen sarkılar guzel. Yazar cok iyi acıklamıs. Umarım kardeş ülke kazanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Scroll UpScroll Up