Anasayfa » RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ » Caston Factory: En Kapsamlı Müzik Üretim Havuzu | Hakan CAN

Caston Factory: En Kapsamlı Müzik Üretim Havuzu | Hakan CAN

Leyli Sanat Platformu’ndan Hakan Can “Türkiye’nin en kapsamlı beste – söz – altyapı – cover – remix havuzu” sloganıyla Haziran 2020’de yola çıkan Caston Factory ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportaj sorularını Caston Factory’nin kurucusu menajer Çağlar Tavşanoğlu cevapladı. Kendilerine teşekkür eder, bu güzel yolculukta başarılar dileriz.

Hakan CAN: Şu anda müzisyenler plak şirketi veya bir prodüktör desteği olmaksızın Spotify’da ya da başka mecralarda albüm yayınlayabiliyor. SoundCloud gibi oldukça yaygın bir uygulama var mesela ve YouTube etkisi de aşikâr. Bütün bunlara rağmen “Caston Factory” nasıl ortaya çıktı? Nasıl bir boşluğu doldurmak istediniz?

Çağlar TAVŞANOĞLU: Aslında YouTube, Spotify, SoundCloud gibi mecralar dolaylı yoldan Caston Factory yapısını destekliyor. Bu bakımdan yaygın müzik uygulamalarının olması bizler için olumsuz bir durum teşkil etmiyor.

Caston Factory, müzik dünyasından birçok menajer, prodüktör, yapımcı, sanatçı ve reklam şirketinin otorite olarak yer aldığı Türkiye’nin en kapsamlı üretim havuzudur. Söz, müzik, altyapı üretenler üretimlerini fabrikamıza yüklüyor, yeni üretim arayışında olan otoriter isimler ise bu havuza istedikleri zaman göz gezdirebiliyor, üretimleri değerlendirmek, almak veya üretici ile tanışmak isterse direkt olarak üretici ile iletişime geçiyor.

H.C.: Müzik ve kayıt aletlerine gelen zamlar ortada. Zaten enstrüman ve kayıt cihazları yeterince pahalıyken gelen zamlar, pandemi döneminde duran işlerle beraber müzisyenleri oldukça zorluyor. Tüm bunlara rağmen müzik vazgeçilmeyen bir tutku gibi, peşinde çok fazla insanı koşturuyor. Bu siteyi kurmanızda bu durumların etkisi oldu mu?

Ç.T.: Aslında Caston Factory projesini pandemiden daha önce tasarlamıştım ama hazırlık aşamalarının bitmesi pandemi dönemine denk geldi. Bu sistemi kurmamdaki en büyük etkenlerden biri, üretimlerini doğru şekilde değerlendiremeyen müzisyenlerin her geçen gün çoğalmasıydı. Söz yazan, beste yapan, altyapı hazırlayan binlerce üretici, bu üretimlerini kime ve ne şekilde sunacağını bilmiyor. Caston Factory de tam bu noktada devreye giriyor. Üreticiler üretimlerini direkt olarak dinletme fırsatını yakalıyorlar.

H.C.: Sitenizin üretilen işlerin paylaşımı dışında başka işlevleri var mı? Örnek olarak müzisyenler arası iletişim vs. gibi?

Ç.T.: Şu an sadece amaca yönelik bir yapı olarak hizmet veriyoruz. Yani otoriter isimlerimizin direkt olarak üretici ile iletişime geçmesine izin veriyoruz. Bunun dışında ekstra bir sosyal yapı mevcut değil. Sisteme üye olan üretici kendi profilini oluşturup üretimlerini yüklüyor. Otoritelerimizin gördüğü havuza girmiş oluyor.

H.C.: Müzisyenlerin ilgisini çekmek görece daha kolay olabilir ama prodüktörlerin ya da şirketlerin ilgisini nasıl çekeceksiniz? Bir prodüktör ya da plak şirketinin yeni gruplar ya da müzisyenler keşfetmesi için Caston Factory’ye ihtiyacı var mı?

Ç.T.: Tabii ki… Arayışta olan her şirketin böyle bir yapıya ihtiyacı olacaktır. Çünkü şirketlerin tüm Türkiye’deki müzisyenlere veya üretim yapan kişilere ulaşmaları mümkün değildir. Bu anlamda Caston Factory; menajer, prodüktör, yapım şirketleri için de oturdukları yerden yüzlerce üretime ulaşmalarını sağlamakta. Ayrıca sistemimiz dışarıya kapalı bir sistemdir. Yani havuzumuzu sadece otoritelerimiz görebilmektedir.

H.C.: Siteye içerik ekleme nasıl oluyor? Dijital ortamda kaydı yapılmış işler son haliyle mi orada bulunduruluyor? Yoksa kayıt işlemi için de önerileriniz, alternatifleriniz var mı?

Ç.T.: Üretici ister telefonuna kaydettiği şekliyle ister sadece ses olarak, isterse de profesyonel kayıt olarak üretimini yükleyebiliyor. Yani amatör veya profesyonel her kayıt yüklenebiliyor. Otoritelerimiz piyasanın en seçkin isimlerinden oluştuğundan ve üretimi yalın şekilde de değerlendirebildiğinden, yüklenecek üretimin kusursuz bir kayıt olmasına gerek yok.

H.C.: Müzik piyasasındaki telif, konser, albüm ücretlendirmeleri hakkında bilginiz var mı? Varsa fikirleriniz nelerdir?

Ç.T.: Bu çok değişken bir konu. Her konser, albüm veya telif sanatçıya veya esere göre değişkenlik gösterebilir. Bu bakımdan müzik piyasasında, özellikle de bu işe yeni girecek olan müzisyenler için her keseye uygun ücretlendirmeler var. Önemli olan, doğru kişilerle, doğru şartlarda anlaşabilmek. Bunun için de profesyonel bir destek alınmasını öneririm.

H.C.: Hali hazırda irili ufaklı çok fazla organizasyon ve insan barındıran oldukça geniş bir endüstri içine bir internet sitesi ile dahil oldunuz. Geleceğe dair tam olarak beklentileriniz, hedefleriniz nelerdir?

Ç.T.: Ortağım İpek Yıldırım ile birlikte Caston Factory olarak geleceğe dair en büyük beklentimiz, havuzumuzdan birçok isim çıkması ve bu isimlerin iyi yerlere gelmesidir. İşe yarar bir sistem kurmuş olmamızın mutluluğu bize yeter. Hatta henüz sistem işlemeye başlayalı üç hafta olmasına rağmen havuzdaki birkaç üretime, otoritelerimiz tarafından teklifler gelmiş durumda.

H.Ç.: Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ç.T.: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Müzikle kalın.

 

Hakan CAN

canmaj7@gmail.com

2 yorum

  1. Şahane bir üretim alanı oluşturmuşlar. Sanata açılan her kapı güzelliklere iyiliklere çıkar her zaman. Bu güzellikle uğraşıp iyilik ile hareket eden caston factory yolu daim olsun. Dahil olan her müzisyenin emeğine ve röportajla bizlere ulaştıran hakan Can ın emeğine sağlık olsun. Tebrikler her günümüz müzikle dolsun 👏👏👏👏👏

  2. Teşekkür ederiz Ayşe Hanım 🙏

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*