Anasayfa » RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ » Gezgin Kuaför: Tuğba Nur Aksoy Röportajı | Aycan SERCAN

Gezgin Kuaför: Tuğba Nur Aksoy Röportajı | Aycan SERCAN

 

“Saçları kesildikten sonra çocukların mutlulukla gelip bana sarılmaları hayatımda paha biçilemez.”

Tuğba Nur AKSOY bir güzellik uzmanı, haftanın bir günü işletmesinin kepenklerini indirerek, Mardin’deki köy okullarına gidip, gönüllü olarak daha önce kuaförde saçlarını kestiremeyen çocukların saçlarını kesiyor. Şimdiye kadar 150 çocuğu gülümseten ve bu hareketi ile güzel bir proje başlatan Tuğba Nur AKSOY’u daha detaylı tanıyalım.

Seni tanıyabilir miyiz?

Ben Tuğba Nur AKSOY, 1989 doğumluyum ve doğma büyüme Mardinliyim. Sosyal hizmetler mezunuyum fakat güzellik uzmanı olarak güzellik merkezi işletiyorum.

Bu fikir ne zaman ve nasıl gelişti?

Aslında çocuklar ile maceram 2005’te köy okullarında ana sınıf öğretmenliği yaparken başladı. Dört yıl boyunca bütün günümü çocukların o minik, ışıl ışıl gözleri ile geçirdim. İş değiştirip güzellik sektörüne geçtiysem de aklım hep çocuklardaydı. Geçen ay bir öğretmen arkadaşımın, köy okuluna gelip çocukların saçlarını kesme önerisiyle bu fikir oluştu. Ertesi gün sabah erkenden çocuklar için köy yoluna koyuldum.

Gönüllü olarak ilk saç kesiminde yaşadığın deneyimi bizimle paylaşır mısın?

Çok heyecanlandım. Hatta bir sınıfın ellinin üzerindeki mevcudunu görünce bu kadar çocuğun saçını kesecek güçte miyim diye ürkmüştüm. Elbette öyle olmadı. Bir gün boyunca zor koşullar altında saç kestim. Mutluluklarını gördükçe bileklerim gerçekten güç kazanıyordu. Bu ilk mutluluk beni daha büyük şeyler yapmaya teşvik ediyor.

Çocukların tepkisi nasıl oluyor?

Çocukların tepkisi, bahçeye ilk girdiğimde elimdeki metal çantayı görüp beni hemşire sanmaları oluyor. Sonrasında sınıfa girip saç kesimi için geldiğimi söylediğimde biri hemen gelip yardım etmek istiyor. Saçları kesildikten sonra çocukların mutlulukla gelip bana sarılmaları benim hayatım için paha biçilemez. Hatta okul bitiş zili çaldığı için saçlarını kesemediğim çocukların ağladığı oluyor. Kıyamam ben onlara.

Peki saç kesimi yapacağın çocukları nasıl belirliyorsun?

Saç kesimi yapacağım çocukları ben belirlemiyorum. Yakın köy okullarının müdürleri ile iletişime geçerek haftanın bir günü işi bırakıp çocuklar için yola çıkıyorum.

Bu projeyle neyi amaçlıyorsun?

Farkındalık yaratmak istiyorum, yüzlerce değil, ihtiyacı olan kuaföre gitmemiş binlerce çocuğa ulaşmayı hedefliyorum. Onlar ben buradayım desin, ben kilometrelerce fark etmeksizin yollara çıkayım.

Son olarak bu projeye dahil olmak isteyen meslektaşlarına hangi önerilerde bulunursun?

Bu projeye dahil olmak isteyen meslektaşlarıma, “Gelin beraber ses olalım, farkındalık yaratalım. Çocukların yüzünü beraber güldürelim, birlikte sarılalım.” demek istiyorum. Bu arada bu projemi duyan sağlık çalışanı birçok arkadaşım projeye dahil olmak istediler.

Buradan da onlara, meslektaşlarıma ve Leyli Sanat ailesine teşekkür ederim.

Dipnot: Röportajı tamamladığımızda Corona virüs salgını henüz ülkemize uğramamıştı. Biliyorsunuz ki salgının gelmesiyle tüm esnaflar gibi kuaförler de kepenklerini indirdi. Tuğba Nur da şu anda mesleğini icra edemiyor. Bu nedenle kendisiyle yayım sürecinden önce tekrar konuştuk. Çocukları çok özlediğini ve bu hastalık son bulduğunda projesine kaldığı yerden devam edeceğini özellikle sizlere iletmemizi söyledi.

Aycan SERCAN

aycansercan483@gmail.com

5 yorum

  1. Emeklerinize ve duyarlılığınıza Şükran borçluyum

  2. Canım güzel yüreğin tabi ki böyle farkındalıklar çıkaracak seninle gurur duyuyoruz çocukların yüzünde tebessüm olmak elbetteki sayende canım bende her konu da yanında ve destekçinim
    Iyiki varsın canım

  3. Röportaj larla tanıdığım aklımda yer edinen her bir röportajında heyecanlandıran ve daima meraklandıracak olan canem Aycan tebrik ederim seni. Ve tabi gönüllü işler yürüten mesleğini severek ve sınırlama getirmeksizin herkese ulaşmaya çalışan Tuğba Nur Aksoy a da teşekkür ederim. Burada mesele sadece saç kesmek değil. Onların dünyasına anılar bırakmak güzelliklerini göstermek ve daha da ötesi bir bağ kurmak. Bu nedenle tekrar tekrar tebrik ederim sizi ???

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*