Anasayfa » RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ » Gökten Üç Elma Düştü: Yakup Efe Röportajı | Ufuk KADIZ

Gökten Üç Elma Düştü: Yakup Efe Röportajı | Ufuk KADIZ

Daha önce yapmış olduğum röportaj serisine devam etmeye karar verdim ve bugün sizlerle Manisa’da tanıştığım değerli bir arkadaşımı tanıştırmak istiyorum, Yakup Efe. Leyli Sanat sayesinde tanışık olduğum Melihat Hanım’ın hazırlamış olduğu bir kısa belgesel projesi için yakın zamanda Manisa’da bulundum ve çekimler için gittiğimiz hastanede çalışan Yakup Bey ile bir gün içerisinde sıkı bir sohbet geliştirdik. Kendisi çalışmanın dışında kalan zamanlarda masal/hikâye anlatıcılığı ve masal terapisiyle ilgileniyor. Sosyal medya hesaplarıyla da dinleyicilerine ulaşmaya çalışan Yakup Efe ya da nam-ı diğer Madalek’in hikayesi neymiş, gelin hep birlikte bakalım.

-Yakup Efe ya da nam-ı diğer Madalek kimdir, neler yapar?

Hayat şartlarından kaynaklı il il ve diyar diyar gezmiş, her kültürden, her yöreden bir tadımlık enstantanelerle yoğrulmuş, bu nedenle yurdumuzun engin kültürünü masal ve hikayelerde mayalayıp; geleceğe, yeni dimağlara aktarmak için her anını değerlendirme çabasında, milletimizin engin kültürünün küçük bir parçası olmakla gurur duyan, kültürümüzün sevdalısı, iletişimde içtenlik ve duru samimiyeti olmazsa olmaz kabul eden bir Anadolu ferdidir madaleK.

-Masal senin için ne ifade ediyor, masalı hayatında nasıl bir yere konumlandırdığını merak ediyorum.

Hayat da bir masal değil midir? Masallarda bir varmış bir yokmuş diye başlarız… Tam da bu! Bir gün bende, bir varmış bir yokmuş olacağım. Hikâyemi bilenler, beni tanıyanlar kalmadığında madaleK bir masal olacak. Sanırım bir kabulleniş. Ve en önemlisi de Cemal Süreya’nın dediği gibi: “Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kedi resmini bile cetvelle çizerler.” Hayatı deneyimlemenin, öğrenmemin en keyifli yoludur masal.

-Peki ya masal anlatıcılığı? Dinlemek, okumak yerine neden anlatmak?

Daha önceden halkbilimci Yaprak Hanım’ın tezine verdiğim cevaptan yola çıkarak; masal anlatıcılığı, hayal gücümün sürekli faal olması, duygu, düşünce ve gözlemlerimi aktarma ihtiyacı nedeniyle hayatıma dâhil olmuştur. Her insanda iletişim ihtiyacı muhakkak vardır. Bendeki iletişim ihtiyacı fıtraten aktarma ihtiyacını barındırdığı için kendimi masal ve hikâye anlatırken daha mutlu hissettiğimi fark ettim.

-Masal terapisi uzmanı olmak için nasıl bir yol izledin?

Masallar ile bu kadar iç içe olunca bu alana kayıtsız kalamazdım. 2017 yılında Haliç Üniversitesi’nde Masal Terapisi Eğitimi’ne başladım ve eğitimi tamamladım. 2019 yılında Iğdır Üniversitesi Masal Terapisi Uzmanlığı ve Eğitici Eğitmenliği’ni de tamamladım. Bu yola aslında tamamen ilgi alanım olduğu için çıkmıştım ama gördüm ki çalıştığım hastanede de Çocuk ve Genç Psikiyatri uzmanlarımızla çalışarak, gelen çocuklarımıza da faydalı oldum.

-İlk kitlesel anlatımını ne zaman ve nerede yaptın, duygularından bahsetmek ister misin?

Çocukluğumdan beri dinlediğim hikâyeleri, masalları hep dost sofrasında anlattım. Anlattım ama bunu belirli bir kitle karşısında anlatmak çok daha farklı. Aslında uzunca bir süre tiyatro ile de ilgilendim. Tiyatro eğitimleri alarak sahneye çıktım. Tiyatro geçmişimin olması nedeniyle çok zorlanmadım. Beni en çok zorlayan kamera karşısında anlatmaya alışmak oldu…

-Dijital olarak birçok kanaldan faaliyetlerini sürdürüyorsun, peki bunca emeğin karşılığını alabiliyor musun? İnsanların geri dönüşleri nasıl?

Sadece dijital olarak değil. Gerek şehir şehir gerekse de Manisa ili ve ilçelerinde anlatıyorum. Bildiğiniz gibi zaten çalışıyorum ve ailemle yaşamıyorum. Bunca işin arasında kendimden çok fazla ödün vererek grafik ve video tasarımlarında kendimi geliştirdim ve bu sevdaya epeyce maddiyat harcadım. Emeğimin karşılığını maddi açıdan almasam da insanlığa faydalı olabilme hissiyatı yok mu, işte o bana huzur ve mutluluk veriyor. Hele ki çocukların etrafıma doluşup beni sevgi yumağı haline getirmeleri, tarifsiz… Yetişkinlerden de birçok defa dua aldım. Kişinin durumuna uygun masal ya da hikâye ile karşılık verdiğinizde çok farklı bir duygu bağı oluşuyor. Bu zamana kadar bunlarla motive oldum.

-Yaptığın etkinliklerde farklı yaş grupları ve statülerden insanlar var, hangi gruplarla çalışmaktan daha çok keyif alıyorsun? Dinleyicinin nabzını nasıl ölçüyorsun?

Sanırım önceki sorulardan birinde cevaplamış oldum. Aslında çoğu zaman insanlar çocuklara bir şeyler yaptırmanın zor olduğunu söylerler ama bu yanlış. Zor olan yetişkinlerdir çünkü onların kalın kalın duvarları vardır. O duvarları aşmak için uğraşırken gücünüz bitebilir ya da motivasyonunuzu yitirebilirsiniz. Çocuklar… Onlar şekil almamış saf ve duru hamur gibiler.

-İçinde olduğun bu yolculuk seni nereden nereye taşıdı, şu ana baktığında ne değişiklikler görüyorsun kendinde?

Her şeyden evvela beni iyileştirdi bu yolculuk. Hepimizin kabuk bağlamış olsa da yaraları vardır ve zaman zaman kanarlar. İçimdeki çocuğu serbest bırakıp ve onu büyütecek imkân ve alana sahip oldum. Şimdi onunla arkadaşız…

-Ve sonrası… Masala ve anlatımına dair ne gibi hayallerin var?

Hayaller ve gerçekler. Tabi ki hayallerim var. En büyük isteğim yeniden Türk, Anadolu ve eskiden meddahlarımızın en büyük kaynağı olan Mesnevi hikâyelerini de anlatacak yeni baykuşları olsun… Kendim için bir isteğim de var, ömür yeterse tabii. Sanırım ilk ayağı yakın zamanda olacak. Şimdilik o bir sır… 🙂

-Son olarak, eklemek istediklerin varsa?

Masallarla belki de en çok da aktarmak istediğim “vazgeçme”dir. Vazgeçmenin de bir hikâyesi var. Beni derinden etkileyen… Bir gün anlatmak ümidiyle…

Ve gökten düştü üç elma. Sevgilerimle…

Yakup Efe’ye bizlere ayırdığı zaman için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Ufuk KADIZ

ufukadiz@gmail.com

Ufuk KADIZ

2 yorum

  1. Instagram’da gerçekleştirdiğiniz canlı söyleyişi yi izlediğimden çok yakın hissettim sanırım. Sebebi bu olsa da samimiyeti ve enerjisi gerçek. Röportajı yapan canem ufuk tebrik ederim ikinizide … Yolunuz açık sanatınız daim olsun ????

    • Ayşe hanım bu güzel yorumunuz için canı gönülden teşekkür ederim. Masal gibi ömrümüz olsun… Sevgilerimle madaleK 🍎🍎🍎

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*