Anasayfa » SİNEMA » Chungking Express: Son Kullanma Tarihi Geçmiş İlişkiler | Sena SALTAN

Chungking Express: Son Kullanma Tarihi Geçmiş İlişkiler | Sena SALTAN

Film Afişi

Chungking Express Film İncelemesi

Wong Kar-wai’nin filmlerini izledikten sonra filmler peşimi bırakmıyor, günlerce kalbim kırık geziyorum. Beni daha fazla huzursuz etmesin diye her zaman yaptığım gibi kapanış olsun amacıyla bu yazıyı kaleme alıyorum. Chungking Express’i izledikten sonra etrafımdaki nesnelere ve insanlara Chungking Express gözünden bakmaya başladım. Peki etrafa Chungking Express gözüyle bakmak ne demek? Benim tabirimle bu kalp kırıklarıyla dolu olan bir insan gözünden bakmak demek, sabunun üzüntüden kilo verdiğini ve apartmanımızın sevgilimiz bizi terk ettiği için ağladığını düşünmek gibi. Chungking Express’i şaheser yapan şey hepimizin hayatının içinden olması. Filmdeki karakterlerin kalp kırıklıkları, yalnızlıkları, hayalleri ve yorgunlukları hepimizin tanıdığı şeyler. Hikayedeki femme fatale karakteriyle bile ortak noktalar bulabileceğiniz bir film.

Chungking Express Movie Scene

Film kalabalık ama yalnız olan şehir Hong Kong’da geçmektedir ve kalabalıkların içinde yapayalnız olan karakterleri konu alır. Filmde karakterler kimsesizlikten dolayı kendi kendilerine konuşurlar ve seyirci de bunları duyar. Aynı odada bir başkası varken bile tek başına yemek yer Polis 223. Hong Kong gibi kalabalık bir şehirde yaşayan Polis 663 evindeki nesnelerle konuşur. Bu sahneler İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşayanlara tanıdık gelir mi acaba? (Polislerin sadece sayıdan ibaret olup isimlerini bilmememiz tesadüf mü?)

Filmde ilişkilerimizde kendimize bile sormaya çekindiğimiz sorular sorulur. Filmde iki olay örgüsü bulunur, iki hikâye de kalp kırıklığı temasında birleşir. Polis 223 sevgilisi tarafından terk edilmiştir, birbirlerini 10.000 yıl seveceklerini düşünseler de. Polis 223 kendini tarihi geçmiş bir ananas konserve gibi hissetmektedir, çoğumuzun bu hisse aşina olduğu gibi. Biz de bazen ilişkilerimizde kullanma tarihi geçmiş bir ürün gibi hissetmiyor muyuz? Karşımızdaki kişinin artık “ananastan” ve “şefin salatasından” sıkılıp başka bir şey yemek istemeyi seçip seçmeyeceğine nasıl emin olabiliyoruz? Filmde ihtiyatlı femme fatale karakteri bir insanı tanımanın aslında o kadar önemli olmadığını, insanların değişebileceğini hep aklımızda tutmamız gerektiğini bize fark ettiriyor. Biz de onun gibi konu kalbimizken ihtiyatlı davranıp onu korumalı her ihtimale karşı ya güneş gözlüğü takmalı ya da yağmurluk giymeliyiz. Havanın ne zaman açık ne zaman yağmurlu olacağı her zaman bilinmez. Hayatın her zaman ne getireceği bilinemediği gibi. Değişime ve harekete hazır olmalıyız.

Chungking Express Movie Scene

Filmde iki olay örgüsünün de aslında aynı olduğu düşünebilir, birincisi suç/aksiyon biçimindeyken diğeri romantik komediyi andırır (ama kesinlikle tipik bir romantik komedi değildir). Yönetmen belki aynı hikâyeyi iki farklı biçimde anlatmayı denemiş ve ikisinde de başarılı olmuştur. Filmdeki iki kadın gizem unsurunun ta kendisidir. İkisinin de bilmediğimiz hayatları, hayalleri, geçmişleri ve gelecekleri bulunmaktadır. Romantik komedi filmlerindeki gibi beyaz atlı prenslerini bekleyen hayal unsurları değil, yaşayan, hisseden ve kendilerine ait karakterleri olan kadınlardır. Faye neden sürekli California Dreamin’ şarkısını dinlemektedir? Neden sevgilisi bile olmadığı halde polisin evini temizler, gerçekten hayatından o kadar sıkılmış mıdır?

Chungking Express Movie Scene

Kadın karakterlerin hayatlarından bihaber olan ve aşk acısından gözlerinin önündekileri göremeyecek kadar kör olmuş perişan polislerin de ne anlattığını kaçırmamak lazım. Polis 223, gözlerindeki yaşları saklamak için gözlük takan ve “gerçek” hayat problemleri olan kadının ne hissettiğini gör(e)mez, başka biriyle iletişime geçmek isterken bile sadece kendine odaklanmıştır. Yalnızlığını hissetmemek için boş konuşur ve kadının isteklerini göz ardı eder. Aynı şeyi Polis 663’te de görürüz. Apartmanı tamamen değişmiş olsa bile bunu fark etmez, algıları kapalıdır (her ne kadar kendisi aksini söylese de). Daha önce de belirttiğim gibi, hayat dinamiktir, dünya bizim problemlerimize rağmen dönmeye devam eder. Bu yüzden keder havuzunda gereğinden fazla debelenmeden önümüze bakmalı ve geçmişe takılı kalmamayı öğrenmeliyiz ki önümüze sırf bizim için acı kahve içen, California Dreamin’ dinleyen güzel bir kadın çıktığında çok geç kalmadan onunla güneşli bir yolculuğa çıkabilelim.

Çoğu zaman bazı insanlarla ömrümüzün tükendiğini hissediyorum. İlişkiyi devam ettirdikçe kendimi ziyan olmasın diye çürük bir şey yemeye zorluyormuşum gibi geliyor. Bu yüzden sadece diğer insanları nasıl algıladığımız değil, kendimizi ne kadar tanıdığımız da çok önemli. Eskiden hiç brokoli sevmeyen bir insan olarak, şu an en sevdiğim sebze brokoli. Böyle küçük örnekler bizlerin de değişebileceği ve zaten değişmesi gerektiğini anlatıyor. Filmdeki karakterlerimiz biraz geç de olsa değişime ayak uydurmayı başarıyorlar. (spoiler alert) Faye güneşli Kaliforniya’ya gider ve Polis 663 kendi restoranını açar. İkisi de daha mutlu, algıları açık ve yenilenmiş biçimde yeniden karşılaşırlar. Wong Kar-wai filmin sonunu müphem bırakmış olsa da güzel bir haberim var, siz bu yazıyı okurken yönetmen, Chungking Express’in devam filmi için hazırlıklara başladı bile! Yeni film gelmeden Chungking Express’i birkaç kez izlemeyi unutmayın. Çünkü eminim ki bu film ve müzikleri bana yaptığı gibi sizin de peşinizi bırakmayacaktır.

“Filmlerimin çoğu mutlu olmadıkları rutin ve alışkanlıklara sıkışmış insanları anlatıyor. Değişmek istiyorlar ama onları zorlayacak bir şeye ihtiyaçları var. Bence rutinlerini kırıp ilerlemelerini sağlayan çoğu kez aşk.”

-Wong Kar-wai

Sena SALTAN

saltansena@gmail.com

2 yorum

  1. Hayatımın belki çok büyük bir kısmını bu tip durumlara üzülerek geçirdim sanırım. En yakınlarımdan hoşlanarak, belki vakit kaybederek. İşin sonunda da insanlar için her şeyi yapıyorum veya çok değer veriyoruma getirdim. Biraz düşününce farkına varmıştım ki çoğu zaman bunları başkalarını çok önemsememden ziyade onlar beni daha çok önemsesin diye yapıyordum. İlgi odağı olma sevdası mı yoksa tamamen ego sorunu mu bilemiyorum ancak kendi sorunları dolayısıyla önünü göremeyen o polis kendimi çok hatırlattı. İşin tuhaf yanı bana kalırsa rutini bozmaksa hayatta bambaşka bir rutin yaratıyor.

  2. Tam bana göre izlerken defalarca sorgulayacağım kesin. Kalemine sağlık 👏👏

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*