Anasayfa » SİNEMA » Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile: Şeytan’ın Melek Yüzlü İkizi | Sanem TEKKAYA

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile: Şeytan’ın Melek Yüzlü İkizi | Sanem TEKKAYA

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile - Film Görseli

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile Film İncelemesi

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile filmi, Amerika’nın en çok ses getiren lakin en az popüler seri katillerinden birisi olan Ted Bundy’nin uzun süreli sevgilisi Elizabeth Kendall’ın The Phantom Prince: My Life with Ted Bundy başlıklı kitabından uyarlanmıştır. Fakat Ted Bundy hakkında bunlarla da sınırlı kalmayan birçok belgesel bulunmaktadır.

Yönetmen koltuğunda Joe Berlinger’i gördüğümüz bu filmin oyuncu kadrosu da oldukça popüler. Filmde Zac Efron, Lily Collins ve Kaya Scodelario gibi isimleri görüyoruz. Özellikle de Zac Efron, güzel ve çekici bir yüzü aynı Ted Bundy gibi nasıl bir silah olarak kullanabileceğini çok iyi bildiği için, bir aktör olarak da karakterle oldukça içselleşebilen bir çalışmaya imza atmış. Dört ödül, beş adaylığı bulunan bu filmin IMDB puanı da 6,6.

Öncelikle filmin adının hakim Edward Cowart’ın, Ted Bundy’e -Amerika’nın en kötü şöhretli seri katiline- ithafen söylediği ceza sonrası açıklamasından geldiğini belirtmek isterim. Filmde belirli olayların gerçek kayıtlarını da bizlerle buluşturdukları için daha da etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

Dahası filmi izlemeye Liz’in perspektifi ile başlıyoruz. Liz yalnız bir anne ve Ted ile ilk görüşte aşk yaşadığını düşünüyor. Uzunca bir süre de Liz, Ted ile ilişkilerinin geldiği nokta ile ilgili kendisini suçluyor.

Carole Ann Boone -Ted ile manipülatif oyunları sonrasında evlenen ve çocuğunu doğuran karakter- ise Ted’e hayran olan başka kadınlardan birisi yalnızca.

Film süresince Ted’i hiçbir zaman kötü niyetli bir girişimde bulunurken görmüyoruz. Tam tersine her seferinde Liz ve çocuğuna karşı olan ilgisini izliyoruz. Böyle bir durumda Ted’in bir seri katil olduğunu düşünebilmek -kendisi de her defasında aksini iddia ederken- çok zor. Bu film süresince gelecek olan kanıtlarla da sizin vermeniz gerekecek bir karara dönüşüyor ancak uyarıyorum, birçok karakterde de gördüğümüz gibi karakterin melek suratına kanmayın!

Öyle düşünüyorum ki filmin vermek istediği mesajlardan biri de bir gün hayatımızda olan ve iyiliğine oldukça inandığımız bir kişinin, bir gün sonra bir seri katil olduğunu öğrendiğimizde düşündüğümüz aslında aramızda yaşıyorlar, belki de içimizde fikri olabilir.

Doğrusu hemen hemen herkes aklında kötü ve yanlış sahneler kurgulamıştır ancak burada katillerle Ted’i ayıran ince çizgi, bunu eyleme döküp dökmemek ile ilgili olmalıdır.

Sanem TEKKAYA

sanemtekkaya0@gmail.com

Bir yorum

  1. Kalemine sağlık tebrik ederim 👏👏👏

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*