Anasayfa » SİNEMA » Judgment at Nuremberg: Suçlu mu Suçsuz mu? | Derya KURTULUŞ

Judgment at Nuremberg: Suçlu mu Suçsuz mu? | Derya KURTULUŞ

Judgment at Nuremberg - Cover

Judgment at Nuremberg Film İncelemesi

Merhaba, siyah-beyaz filmler dönemine hoş geldiniz. Zaman makinemiz 1948 Almanya’sının Nuremberg şehrine iniş yapmıştır. Dünya savaşları sona ermiştir. Ve artık adaletin, savaşın sorumlularını cezalandırması gerekir. İzleyip görelim.

Amerikalı bir hâkim olarak bu yargılamayı gerçekleştirmek için Almanya’ya yeni geldik. Klasik bir Hollywood anlatı yapısına sahip bir giriş gibi değil mi? Savaştan büyük bir darbe alarak yıkıma uğramış bu kente adaleti getirecek olan, Amerikalı bir yargıç. Tam bir kahraman. Böyle denilince fazlaca ön yargı barındırıyor gibi görünse de sinemanın en büyük özelliklerinden biri de budur: manipüle etmek. Hollywood sineması da bunun en başarılı örneğidir.

Judgment at Nuremberg - Movie Scene

Filmimize geri dönelim. Bir yargıç olarak Nuremberg’te yargılayacağımız insanların görevleri de bizimkinden farksız değil. Hepsi zamanında adaleti sağlamak için çalışmış insanlar. Peki suçları neler? Nazi Almanya’sında görevli bu memurlar, Hitler hükümetinin getirmiş olduğu yasalara uyarak adaleti yerine getirmek durumundaydılar. Bu dönemde gerçekleştirilen acımasız politikaları az çok hepimiz biliyoruz. Bu acımasız eylemlerin gerçekleşmesinde payı olan insanları yargılayacağız.

Aslında olaya böyle baktığımızda verilecek karar açık değil mi? Böylesi büyük bir suç elbette cezalandırılmalı. Suçlular. Bu konuda birçok kişi ve filmdeki hâkim de bizimle aynı düşünceye sahip.

Ama filmin ilgi çekici yanı bu değil aslında. Bu tarz filmlerde özellikle konu hakkındaki farklı bakış açıları benim ilgimi daha çok çekiyor. Sonuçta uzun metraj bir filmde bir sürü karaktere sahibiz, peki onlar bu yargılama hakkında ne düşünüyor? Bir diğer en önemli şeyse böylesine kötü bir konumda olan kişilerin kendilerini nasıl savunacakları. Buradaysa iş avukata düşüyor. Gerçekten işinde başarılı bir avukat olduğunu söyleyebiliriz. Böylesine büyük suçlar işlemiş müvekkillerini başarıyla savunuyor.

Bu oldukça uzun süren yargılama sürecinde önümüze bir sürü tanık ve savaşa dair birtakım görüntüler çıkıyor. Tanıkların yaşadığı dram ve dehşet verici bu görüntülere, insan üzülmeden ve hatta ağlamadan edemiyor. Artık önemli olan kim haklı kim haksız değil de bunları yaşatanların cezasını çekmesi. Ama bir dakika, hükümetin asıl sahipleri artık ortada yok. Peki asıl suçlu buradaki hükümetin koyduğu kurallara uymak zorunda olduğu için bu kuralları uygulayanlar mı? Yoksa suçlu, bu hükümeti kuran emirleri veren Hitler mi? Ya da avukatın da dediği gibi, savaşın ilerlemesinde payı olan diğer ülkelerin hiç mi suçu yok?

Üstünde uzun uzun düşünülesi bir sürü soru. Hepsinde de doğruluk payı yok değil. Sizi bu sorularla baş başa bırakıyorum. Ve suçlu olup olmadıklarını öğrenmeniz için filmi izlemeye davet ediyorum.

İyi seyirler, kendinize çok iyi bakın.

Derya KURTULUŞ

deryak211@gmail.com

2 yorum

  1. Filmi izlemeden bir şey demek istemedim. Ancak bu film öylesine önemli ve unutulmayacak olan bir suç konusu işlemiş ki suçlular mı değiller mi karar vermek her halükarda zor olacaktır. İzlesek de zorlanacağız biliyorum.

  2. Ayrıca kalemine tatlı anlatımına sağlık Tebrikler 👏 👏👏

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*