Onlar Sizi Öldürmeden Önce Tanımanız Gereken 5 Slasher Film Karakteri | Utku KADIZ

Onlar Sizi Öldürmeden Önce Tanımanız Gereken 5 Slasher Film Karakteri | Utku KADIZ

Merhabalar. Bu yazımda sizlere korku filmi dünyasına dair tecrübelerime dayanarak ölmeden önce kesinlikle tanımanız gereken en iyi 5 korku filmi karakterinden bahsedeceğim. Bu listedeki karakterlerin sıralaması tabii ki kişiden kişiye değişecektir ancak tamamen karakterlere olan bakış açımdan yola çıkarak hazırladım. Eğer hâlâ bu karakterleri bilmiyorsanız, bir an önce filmlerini izlemeli ve onları tanımalısınız. Dilerseniz başlayalım.

5- CHUCKY (CHILD’S PLAY)

1988 yapımı “Child’s Play” filmi ile sinema dünyasına giriş yapan Chucky karakteri, katil bir oyuncak bebektir. Charles Lee Ray isimli bir seri katil, ölmeden önce Voodoo büyüsü ile ruhunu oyuncak bebeğin içine hapseder. Devam filmlerinde ise yoluna çıkan insanları öldürerek ve uygun insanları bulup onların bedenine girmeye ve bu yapay bedenden kurtulmaya çalışır. Kişiliğinde her türlü sapkınlık ve iğrençliği de görebileceğiniz Chucky, görünüşte tatlı olabilir ancak yaptıklarıyla sizi bir oyuncak bebekten fazlasıyla korkutacaktır.

4- VICTOR CROWLEY (HATCHET)

“Frozen” filminin yönetmeni Adam Green’in 2006 yılında başlatmış olduğu “Hatchet” serisiyle karşımıza çıkan Victor Crowley, babasının (Thomas Crowley) karısını bir hemşireyle aldatması sonucu dünyaya gelir. Thomas Crowley’nin asıl eşi (Shyann Crowley) ölmeden önce bu ilişkiyi lanetler. Bu ilişkiden meydana gelen Victor Crowley, fiziksel olarak hastalıklı doğar ve akli dengesi tam yerinde değildir. Ancak babasına karşı her zaman düşkündür. Cadılar Bayramı’nda üç gencin Crowley ailesinin evine fişek atmasıyla oluşan yangın sonucunda Victor, babası tarafından yanlışlıkla öldürülür. Crowley’nin sıkışmış ruhu bulunduğu yaşadığı bölgede her gece babasını arar ve o bölgedeki balıkçıları, tekne gezilerine gelenleri acımasızca öldürür. Serinin genel teması da bir grubun bu ormana gitmesi ve Victor Crowley’e karşı mücadele etmesi ile sınırlıdır. Güzel bir hikâyeye sahip olan Victor Crowley, sizlere serinin tüm filmlerinde bolca kan ve vahşet izletecektir.

3- FREDDY KRUEGER (A NIGHTMARE ON ELM STREET)

Dünyaca ünlü yönetmen Wes Craven tarafından yaratılan ve Robert Englund tarafından canlandırılan bu karakter, geçmişte 20’den fazla çocuğu kaçırır ve öldürür. Çocukların aileleri bu katile bir ceza vermek amacıyla toplanırlar ve onu kazan dairesinde ateşe verirler. Bunun sonucunda rüyalar alemine hapsolan karakterimiz çok daha öfkeli ve tehlikeli bir katil haline gelir. Seri boyunca birçok gencin rüyalarına musallat olur ve onlara zarar verir hatta öldürür. Verdiği zararlar da gerçek hayata yansır ve gençler artık uyuyamaz olur. 2010 yılında yeniden çekim filmde başka bir aktör tarafından canlandırılan Freddy’i, “Freddy vs. Jason” filminde listemizin ilerisinde göreceğiniz Jason Voorhees karakterine karşı mücadele ederken de görebilirsiniz.

2- MICHAEL MYERS (HALLOWEEN)

Cadılar Bayramı deyince aklımıza gelen ilk korku karakteri olan Michael Myers, slasher türündeki “Halloween” serisinin ana karakteridir. John Carpenter’in 1978 yılında yönettiği, serinin ilk filminde karşımıza çıkan bu karakter, küçük yaşta ablasını ve sevgilisini öldürür. Sonrasında da hastaneye yatırılır. 15 yıl sonra serbest kalır ve yıllar boyunca birçok insanı öldürür. Seri birkaç kez yeniden çekilmiş ve karakterimizin hikayesinde ufak tefek değişiklikler olmuştur. Karakterimizin hedeflerini iyi seçmesi ve hiç konuşmadan onları ustaca öldürmesi onu diğer katillerden her zaman farklı kılmıştır. 2018 yılında çıkan “Halloween” filmi ile serinin ilk filminin devamı getirilmiştir ve arada çıkan hiçbir filmle bağlantısı olmamıştır. Güzel bir sona bağlanan serinin bir devam filmi geleceği söyleniyor.

1- JASON VOORHEES (FRIDAY THE 13TH)

Victor Miller tarafından yaratılan bu karakter, 13. Cuma serisinin başkarakteridir. Kendisi psikopat bir seri katildir ve “Kristal Göl” adı verilen gölün çevresinde cinayetlerini işler. Oldukça iri ve uzun boylu olan Jason, küçükken bu gölde boğularak ölmüş ve lanetlenmiştir. Annesini çok sevmektedir ve onun üzücü ölümünden sonra cinayetlere başlamıştır. Kafasındaki ikonikleşmiş hokey maskesini serinin üçüncü filminden sonra takmaya başlar ve öncesinde yüzü pek görünmez. Bulunduğu bölgeye kampa gelen herkesi tek tek öldürür ve kendini çok iyi bir şekilde saklar. Kurbanlarını öldürürken herhangi bir ayrım yapmaz. Ayrıca çizgi romanlarda “Leatherface” ile karşı karşıya gelmiştir. Beyazperdede de onu ezeli rakibi Freddy ile aynı evrende izleyebilirsiniz.

Sizler için listelemiş olduğum 5 karakter bu şekilde. Umarım güzel bir şekilde anlatabilmişimdir. Hikayesini ve filmlerini en beğendiğiniz karakterleri yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler. Sanatla kalın.

Utku KADIZ

utkukadiz02@gmail.com

Gif, Gif y muchos mas Gif de terror. | Imagenes de terror, Gif, Chuky

2 Yorum var: "Onlar Sizi Öldürmeden Önce Tanımanız Gereken 5 Slasher Film Karakteri | Utku KADIZ"

    Ben açık sade bir anlatımını beğendim. Korku filmlerini sevemem ben bu anlattıklarından hiçbirini izlemedim şimdi senin anlattıklarınla okuyunca bir izlesem mi dedim. Kesin izlerim diyemiyorum hâlâ. Hikayesini beğendiğiniz karkateri yazabilirsiniz demişsin. İzler miyim bilmemekle birlikte VICTOR CROWLEY diyebilirim ha bir de JASON VOORHEES Freddy ile karşılaşmalarını. Tebrikler Utku , kalemine sağlık ??????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Shares