Anasayfa » DENEME » Son/suzluk | Hasan ÖRHAN

Son/suzluk | Hasan ÖRHAN

Biten bir şeyin devam ettiğini söyleyebilir miyiz?

Son sözcüğü herhangi bir şeyin bitimi anlamını taşıyor. Son sözcüğünden türemiş ‘sonsuzluk’ sözcüğü ise herhangi bir şeyin sürekli devam etmesi, bitmeyecek oluşu anlamını taşıyor. Peki ama nasıl oluyor da bir sözcük, kökünden bu denli zıt anlam içeriyor? Asıl olan ise bu sonsuzluk sözcüğünü türetmemizi sağlayan şey ne?

İdrak edemediğimiz şeyleri geçiştirmede canlılar arasındaki tek türüz sanırım. Tür olarak da kendi içimizde oldukça ayrışıyoruz. Bu ayrışmalar, dış görünüşün dışında düşünsel anlamda çok fazla. Kimimiz beş duyu organımızla algıladığımız somut kavramlara çakılıp kalırken kimimiz de algılayamadığımız soyut kavramlarla yaşarız.

Herhangi bir eylem gerçekten son buluyor mu?

A noktasından B noktasına hareket ettiğimizde hedefimiz olan B noktasına ulaşmamız bir son mudur?

Her eylemimiz bir sonraki eylemimizin zeminini oluşturuyor. Bu da aslında hiçbir şeyin son’unun olmadığını, sadece adlandırmanın değiştiğini ve farklı adlandırmayla devam ettiğini düşündürüyor bana. Zaten kutsal kitaplara baktığımız zaman hepsinde ölümden sonra bitmeyecek bir yaşamın bizleri beklediği yazıyor. Bunun gerçekleşmesi için son (!) denilen ölümün gerçekleşmesi gerekli. Yani aslında son’un devamı sonsuzluk’tur. Ve tekrardan yinelemek gerekirse, son; sonsuzluktan önceki adımdır.

Hasan ÖRHAN

2hasanorhan1@gmail.com

2 yorum

 1. firatcicek116@gmail.com

  Öncelikle yazını sorunsal gerekçeler üzerinde açıklaman, okurken, oldukça memnun etti beni.
  Yazın kısa ama doygun.
  Kelimelerin anlamını açıklatmak için birbiriyle adeta dövüştürdüğünü hissettim. Bu düşünce yazına, önem vermenin yani sıra okuru okuduğu zaman nasıl bir ruh haline bürümesi konusunda bir yol gösterici niteliği taşıdı aşikâr.
  Yazının temasına uygun olarak kalemine döktülerin beni tatmin etti.
  Bunun yanı sıra örneklemeler çoğaltılabilir miydi, niye olmasın ?
  Bu kadar uç bir konuya neden daha fazla değinilmesin ki ?
  Son ve sonzukluk kavramlarını yatırdığın ussal dayanakların yani sıra ütopik olarak da görmek isterdim. Çünkü bu konudaki düşüncelerin beni meraklandırdı.
  Daha iyi satırların, doyuracağın nice fikirlerin olsun. Bizler de okuyalım diyor, tebrik ediyorum.?

 2. Tebrikler yalın ve akıcı olmuş. ?? Kalemine sağlık Hasan ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Scroll UpScroll Up