Anasayfa » ŞİİR » VEFA | Eda Sultan ERKARAMAN

VEFA | Eda Sultan ERKARAMAN

İnce belli bardaklardaki çay kadar koyu
Uçsuz bucaksız denizlere dayanır soyu
Gökleri aşar ve yıldızları geçer boyu
Yangınlardaki kor ateşlerin közü vefa

Yıllarca sağ kalan dostlukların ham maddesi
Asırlardır yıkılmayan sevdaların sesi
Alemlerin Rabb’ine giden yolun adresi
Kâlû Belâ’da verilen sözün özü vefa

Karanlığa mahkûm yüreklere görüş günü
Odur sebebi unutmanın hatalı dünü
Aşktan sonra gelen büyük bilmecedir ünü
Lâl olmuş tatlı dillerin son hoş sözü vefa

Gün olur ona muhtaç kalır ona hor bakan
Sevgi, saygı gibi kalpleri ayakta tutan
Üç ayaklı bir taburenin vazgeçilmezi olan
Lafına sadık kalan canların gözü vefa

Eda Sultan ERKARAMAN

ese0696@gmail.com

Eda Sultan ERKARAMAN

Eda Sultan Erkaraman 9 Ocak 1996'da Ankara'da dünyaya gelmiştir. Edebiyata olan ilgisi okumayı öğrenmesinden sonra başlamıştır. Şiire olan ilgisi 15 yaşındayken Murat İnce dinlemesiyle başlamıştır. 15 yaşından beri şiir denemeleri mevcuttur.
2019 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden mezun olup Çankaya Ünversitesi'ne geçiş yapmıştır ve şu an eğitim hayatına devam etmektedir.

2 yorum

 1. Seda Baştaş

  Merhaba Eda,

  14’lü hece ölçüsüyle kaleme aldığın “vefa” temalı şiirinde kullandığın sözcükler halk edebiyatı kültürünün izini taşımakta. Öncelikle tebrik ediyorum. Şimdi gördüğüm birkaç eksiklikten bahsetmek zorundayım.

  Hece ölçüsü şiirlerinde gaye, kafiyeyi verirken ve dizelerdeki hece sayılarını eşitlerken aynı zamanda “nefes” olarak düşüneceğimiz duraklara dikkat etmektir. Yani 11’li hece ölçüsüyle yazılırken 6+5, 14’lü hece ölçüsüyle yazarken 7+7 şeklinde heceleri ayırmak gerekir. Böylece okumada ve anlaşılmakta da yorulma söz konusu olmaz.

  Kafiyelerin çeşitliliği ve farklılığıyla ilgili biraz daha çalışmalısın. Son dörtlükteki “tutan/bakan/olan” sözcükleri sadece redife dayandırılmış, orada kafiye yok örneğin.

  Leyl-i Sanat olarak birbirimizi ve de kendimizi geliştirmek için varız, umarım eleştirilerimi hoş görürsün. Yüreğine, kalemine sağlık Eda. Birlikte, hep daha güzele… ?

 2. Şiirini bastan sonra güzel bir ahenkle okudum. Bu dönemde hece ölçüsü, uyak kullanarak şiir yazmak pek rastlanabilir değil ne yazık ki. Bu şiir iyi oldu. Kalemine sağlık. ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Scroll UpScroll Up